Kamilla Simonnes ny forlagssjef i Forlaget Manifest

05.04.2016
Kamilla Simonnes ny forlagssjef i Forlaget Manifest
Kamilla Simonnes

Fra i dag tar Kamilla Simonnes over som forlagssjef i Forlaget Manifest.

"Jeg gleder meg til å begynne som forlagssjef. Ekstra gøy er det å få ta over nå som det gør så bra med forlaget. Vi skal fortsette det gode arbeidet vi alt er igang med og har mange spennende utgivelser å se fram til."

Simonnes har vært redaktør i forlaget siden september 2013. Hun har tidligere jobbet som journalist og har en mastergrad i statsvitenskap.

Bakgrunnen for endringen er at Eivind Volder Rutle, som vært forlagssjef siden 2012, etter eget ønske går ned i en redaktørstilling i 60 prosent.

– Det har vært usedvanlig gøy å bygge forlaget, men nå vil jeg ha litt bedre tid til å kile barna før de blir sterkere enn meg, sier Rutle. – Med et solid år bak oss og mange gode prosjekter i ovnen føles dette som et fint tidspunkt å gjøre det på.

Forlaget Manifest, som gir ut politisk sakprosa, har vokst jevnt i antall utgivelser og satte ny rekord i 2015 med 15 titler. Det siste året har det vanket nominasjoner til både Brageprisen (Åse Brandvold for «En flukt som aldri tar slutt») og Kritikerprisen (Mimir Kristjansson for «Frihet, likhet, Island»). «F-ordet. 155 grunner til å være feminist» av Marta Breen, Madeleine Schultz og Jenny Jordahl vant Kulturdepartementets fagbokpris for barne- og ungdomslitteratur.

Mange utgivelser fra det siste året, som «Velferdsprofitørene», «Angrep eller forsvar», «Hysj, vi regner», «Den delte byen», «Hvem skal eie Norge?» og «Den store rumpefeiden», har vært viktige bidrag til den offentlige debatten. 

 

 

Harald Anvik

Nyheter

Fra lektor til kunstner: Sven Nielsen aktuell med «Hjerteflimmer»

Fra lektor til kunstner: Sven Nielsen aktuell ...

90-åringen Sven Nielsen er fortsatt ...

En poetisk vandring gjennom kjærlighetens syklus

En poetisk vandring gjennom kjærlighetens ...

Tina Karoline Warhuus debuterer som forfatter ...

Åpner opp om den skjulte sorgen

Åpner opp om den skjulte sorgen

I diktsamlingen «Den skjulte sorgen. Å ...

Forsker debuterer med sjelfulle dikt

Forsker debuterer med sjelfulle dikt

Fra forskningslaboratoriet og styrerommet ...

Nordnorske røyster samla i ny diktsamling

Nordnorske røyster samla i ny diktsamlin...

Når nordavinden blæs over Lofoten, ...

Anmeldelser

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

År om annet kommer det fremdeles bøker ...

Rapport fra 10 år av pater Kjell. A. Pollestads spennende liv i og utenfor Den katolske kirke.

Rapport fra 10 år av pater Kjell. A. Pollestads ...

Jeg har aldri hatt den utsøkte glede ...

Ole Paus forteller om sitt liv

Ole Paus forteller om sitt liv

Forsiktig og ydmykt bør leseren begynne ...

Narsissistens hemmelighet

Narsissistens hemmelighet

Det kan hende at boken «Den Fabelaktige Narsissisten» ...

Inn i konteksten med  Gunnar Sønsteby

Inn i konteksten med Gunnar Sønsteby

Det var med ungdommelig spenning og sann ...