Historie på en ny måte

19.11.2015
Historie på en ny måte
1945 – hat, hevn, håp - Vega forlag (2015)

Med boken ”1945 – hat, hevn, håp” har forfatteren Alf R. Jacobsen igjen skrevet seg inn i nordmenns hjerter med en populærhistorisk bok om historier rundt frigjøringen av Norge i jubelåret 1945.

Denne boken er blitt en litt annerledes bok. For det første er den 1. bok i en bokserie som skal strekke seg helt frem til år 2000 (neste bind tar for seg perioden 1946 til 1949), For det andre inneholder ”1945” forløpet til og hvordan Norge igjen ble et fritt land. Her er utrolig nok litt nytt, annerledes skrevet og mye vi kjenner fra før, men i en ny form. Alt dette gjør ”1945” til en spennende bok å lese – og til en litt annenslags historiebok som fort fenger mer enn de tradisjonelle historiebøkene.

På 277 sider tar forfatteren oss med gjennom fredshistorien. Boken er spekket med bilder fra de ulike begivenheter – både steder, hendelser og personer og alt dette sammen gjør ”1945” til en lite oppslagsverk om ”da freden kom til Norge”.

Det er morsomt – rett ut sagt – å lese for eksempel om Revolver-Harry (overdirektøren Harry Söderman fra Stockholm) som sørget for at natten mellom 7.-8. og 9.  mai forløp stille i Oslo. I sin egen korpulente person kom han i egen person etter å ha forhandlet med selveste gestaposjef Fehlis om overtakelse av både hovedpolitistasjonen Møller gt. 19 og andre viktige bygninger i tysk besittelse. Til og med til konsentrasjonsleiren Grini reiste Söderman og han lille følge og satt fangene fri! Det må ha vært en stor opplevelse både å være med og være tilstede.

Jo, det er mye god, nyttig og lærerik historie i Alf R. Jacobsens nye bok. Forlaget Vega i Oslo gjør en kjempeløft med disse nye bøkene – og det skal bli spennende å se hvor mange serien til slutt vil bestå av. Skal Jacobsen ta for seg tre år av gangen som intensjonen er med bind II, kan det fort bli bøker av det. Da gjelder det å holde den gode stilen.

Jørn-Kr. Jørgensen

Nyheter

Ein pensjonist med diktarånd

Ein pensjonist med diktarånd

Lysta til å skrive har vore der så ...

Song i det små

Song i det små

For Inga Robøle Hegge er livet sjølv ...

Diktene til Holien vokste i hagen

Diktene til Holien vokste i hagen

Etter en oppfordring eller to fra Facebook-følgere ...

Lytter vi til ungdommen?

Lytter vi til ungdommen?

Helen Lid Furu er aktuell med romanen De ...

En hyllest til kvinner

En hyllest til kvinner

Kvinnekraft, kvinnekamp, morskap og migrasjon. ...

Anmeldelser

Bli med inn i Sonderlager Stutthof

Bli med inn i Sonderlager Stutthof

Det kan virke som om krigen 1940-1945 aldri ...

Mer nytt om livet på Grini

Mer nytt om livet på Grini

År om annet er det kommet ut bøker ...

Sett gode ideer ut i livet!

Sett gode ideer ut i livet!

«Når man får en god idé gjelder ...

Kjærlighet og ærlighet

Kjærlighet og ærlighet

De midterste bokstavene i ordet «kjærlighet» ...

Å behandle traumer

Å behandle traumer

KI definerer traumer på denne måten: ...