….then we take Berlin

03.02.2015
….then we take Berlin
Berlin

”First we take Manhattan, then we take Berlin,” synger Leonard Cohen i sin velkjente sang, og nå har hvem som helst muligheten til å innta Berlin, takket være billige billetter fra lavprisflyselskapene, men også en meget praktisk reiseguide av Erle Marie Sørheim som praktisk talt forteller oss alt vi trenger å vite for et spennende opphold i en av Europas hjertebyer.

”Berlin” heter Sørheims bok og på vel 173 sider forteller hun om restauranter og kafeer, hun gir shoppingtips, hun forteller om kunst og kultur, om nye steder å oppdage og om barer og konsertsteder. Dette er en praktisk og enkel guide for enhver, og boken går inn i Kagge Forlag As´eminente reiseserie som også tar for seg byer som New York og Paris. Her er det mye å hente for den interesserte og kanskje også for førstegangsbesøkeren som trenger tips om ”what to do in Berlin”.

 

Berlin er kanskje den byen man fremfor alle bør besøke i Europa. Byen har en spennende historie å fortelle og det er lett å ta seg frem. Folk er stort sett vennlige og maten er god – svært god.

 

Hva er det så man ser i Berlin? Jo, først og fremst restene av muren. Diss skammens kilometer som skapte svært mange vanskeligheter mellom Øst og Vest. Nå er muren åpnet og delvis borte, men mange av restene står som et minne om det som var og som vi tror aldri mer skal komme tilbake. Brandenburger må man se. Riksdagen. Holocaustmonumentet. Hitlers bunker. – Det er først i det siste det er kommet opp et skilt som viser hvor bunkeren lå, like ved Hanna Arent Strasse. Bunkerens tak fremstår i dag som en parkeringsplass, og skiltet er lett å finne. Let etter det og bli forundret over at nettopp her ble Europas skjebne bestemt. Det er et vondt og vanskelig kapittel i både Berlins og Europas historie.

 

Men byen er også breddfull av andre steder som må ses og oppleves. Det er bare nysgjerrigheten som setter grenser i Berlin, og Erle Marie Sørheim hjelper til med sin bok slik at både du og jeg finner frem i landskapet. Bak i boken er det trykket et undergrunnskart som hjelper oss å finne frem.

 

Går turen til Berlin i sommer, er det forhåndplanlegging det viktigste. Det er for seint å planlegge når man for eksempel står på toppen av TV-masten og ser utover. Det er vakkert, men byen er stor og mulighetene mange, så hvis man vet hvor man skal og hva man vil, er Berlin-oppholdet garantert å bli en suksess.

 

Les og lær – og takk for en nyttig bok!

Jørn-Kr. Jørgensen

Nyheter

Ein pensjonist med diktarånd

Ein pensjonist med diktarånd

Lysta til å skrive har vore der så ...

Song i det små

Song i det små

For Inga Robøle Hegge er livet sjølv ...

Diktene til Holien vokste i hagen

Diktene til Holien vokste i hagen

Etter en oppfordring eller to fra Facebook-følgere ...

Lytter vi til ungdommen?

Lytter vi til ungdommen?

Helen Lid Furu er aktuell med romanen De ...

En hyllest til kvinner

En hyllest til kvinner

Kvinnekraft, kvinnekamp, morskap og migrasjon. ...

Anmeldelser

Bli med inn i Sonderlager Stutthof

Bli med inn i Sonderlager Stutthof

Det kan virke som om krigen 1940-1945 aldri ...

Mer nytt om livet på Grini

Mer nytt om livet på Grini

År om annet er det kommet ut bøker ...

Sett gode ideer ut i livet!

Sett gode ideer ut i livet!

«Når man får en god idé gjelder ...

Kjærlighet og ærlighet

Kjærlighet og ærlighet

De midterste bokstavene i ordet «kjærlighet» ...

Å behandle traumer

Å behandle traumer

KI definerer traumer på denne måten: ...