Lidderlig spennende

22.11.2009
Lidderlig spennende
Panserhjerte

ANMELDELSE: Jo Nesbø fornekter seg ikke. Med ”Panserhjerte” har han nok en gang klart å skape en ulidelig spennende fortelling, ufattelig grotesk, med en velkjent Harry Hole i hovedrollen.

To kvinner blir funnet drept i Oslo. Begge har druknet i sitt eget blod, og de er påført mystiske stikksår i ansiktet. Kaja Solness fra Voldsavsnittet ved Oslo politikammer blir sendt til Hong Kong for å oppspore norges eneste spesialist på seriedrap, den forfyllede Harry Hole. Han har gjemt seg et sted i millionbyen, og nyter både alkohol og opium i et forsøk på å glemme sitt tidligere liv.

Så lett å glemme er det imidlertid ikke, og etter mye om og men lar han seg overtale til å bli med hjem til Oslo hvor han skal etterforske de pågående seriedrapene, som utvikler seg både i antall og grusomhet. At det parallelt pågår en maktkamp mellom to etterforskningsorgan tilknyttet politiet, gjør ikke saken særlig enklere. Dette er jo som hentet ut fra hvilken som helst politiserie på TV, med den forskjell at FBI her er byttet ut med Kripos og LAPD eller NYPD eller hva de heter alle sammen, er byttet ut med Oslo politidistrikt.

Enhver Harry Hole-roman er god lesning, men det er ingen tvil om at ”Panserhjerte” tar kaka når det kommer til utspekulerte drap og intrikat plott. Det blir nesten litt for intrikat, i alle fall når Jo Nesbø blander inn masse personlige saker i fortellingen. Harry Hole savner sin elskede Rachel, samtidig som han er forelsket i kollega Kaja. Holes far ligger for døden. Samtidig trues Hole med oppsigelse fra politiet på grunn av sitt narkotikaforbruk. Han bruker alkohol og narkotika med like stor selvfølgelighet som en førskolegutt knasker godteri foran barne-tv en lørdagskveld.

Hadde Jo Nesbø spart oss for alle disse tingene, så kunne nok boken vært kuttet til det halve og vel så det, uten at det hadde forringet leseopplevelsen det minste. Dette trekker ned fra en soleklar sekser til en lunken femmer.

BOKFAKTA:
Panserhjerte
Forfattere: Jo Nesbø,
Helge Winther-Larsen (oppleser)
ISBN: 9788242147400
Forlag: Lydbokforl.
Språk: Bokmål
Format: Compact disc
Trykket: 2009
Utgitt: 2009
Spilletid: 21t. 10min.
Nivå: Voksen

Gert Larsen

Redaktør -

Stikkord i denne artikkelen
Gert Larsen, Panserhjerte, Jo Nesbø,

Nyheter

Spotify vil gjøre lydboken til en del av hverdagslyttingen

Spotify vil gjøre lydboken til en del av ...

Spotify satser på at lydbøker ikke ...

Far og sønn på samme lag

Far og sønn på samme lag

Emil Jacobsen (10) er fersk debutant, mens ...

Folkopplysning er demokratiets treningsrom

Folkopplysning er demokratiets treningsr...

Demokratiet overlever ikke av seg selv. Det ...

Når boken selv blir fortellingen

Når boken selv blir fortellingen

På Bokmessen i Göteborg ble bildeboken ...

Historien går ikke i rett linje

Historien går ikke i rett linje

«Vi er ikke tog. Vi reiser ikke fra punkt ...

Anmeldelser

Etterkommernes arvesynd

Etterkommernes arvesynd

«Etterkommerne – skam, hat og utestengelse» ...

«Lyset over Krokskogen» - reflekterer over livets viktigste veikryss - avskjedens

«Lyset over Krokskogen» - reflekterer over ...

Trine-Lise Rygh er nå ute med en ny ...

En vaskeekte politimann om den mentale beredskap

En vaskeekte politimann om den mentale b...

Det er utrolig interessant. En vaskeekte ...

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Man skal ikke ha gått så mange ...

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp? ...