Provoserende og grensesprengende om SM-forhold i oppløsning

08.05.2015
Provoserende og grensesprengende om SM-forhold i oppløsning
Eddi B. Saxegaard

Eddi B. Saxegaard har skrevet en forrykende roman, hvor dominans og underkastelse er sentrale bestanddeler.

Når du har levd med historier hele livet, vil du at de skal bli mer enn strømninger i hodet, at de skal ta form. Og de gjør det, gjennom de erfaringene du gjør deg i livet, gjennom de tingene som opptar deg. Det er i alle fall slik for meg.

 

Ideer bobler frem i hodet på alle mennesker, men noen av oss har større trang til å følge historiene til enden, og det er vel derfor vi skriver. Alt som i bunn og grunn betyr noe da er hvordan du forteller historien din, hvordan du bruker språket ditt og hva du ønsker å formidle. Du ønsker at alle, uansett alder, at mennesker som setter pris på historier skal plukke opp din bok og leve med i det øyeblikket som utgjør biter av livet ditt pakket inn i en fiktiv handling, men som i virkeligheten er et forsøk på å forstå ting i ditt eget liv. Som Mr. Rickshaw From Broomgarden ville sagt det: «It’s always a bit of non-fiction in fiction.»

 

Utdrag fra boka:

 «Føler du deg klar for ny publisering, Mr. Rickshaw?» tjuvstarter den første journalisten før noen egentlig har fått satt seg til ro.

«I was born ready but I’ll probably die unprepared,» svarer han og tømmer vinglasset. Den neste forsøker å grave i fortiden med «Det var mye narkotika i den forrige boka di, hvordan blir den neste?»

«To me drugs is like an ex-girlfriend. I don’t fuck her when we meet, but I can communicate with her. It got a bit intense so we broke up. This book will be more about society. That chick I can never break up with, no matter how bitchy she is.»

«Frykter du nye runder med kritikk, tross det gode salget de andre utgivelsene dine har hatt?» spør neste uten helt å være klar over den labre kvaliteten på spørsmålet. Ikke alle som har gjort leksa si her.

«Not really.»

«Hva med kritikken angående de samfunnskritiske temaene du utforsker i bøkene dine?» kaster han ut, som for å rette på det dårlige inntrykket han gjorde med det første spørsmålet.

«I’m a writer, I can write whatever the fuck I want.»

 

Svein Kåre Gunnarson

Stikkord i denne artikkelen
SM, S&M, sub, domme, dominans,

Nyheter

Fra lektor til kunstner: Sven Nielsen aktuell med «Hjerteflimmer»

Fra lektor til kunstner: Sven Nielsen aktuell ...

90-åringen Sven Nielsen er fortsatt ...

En poetisk vandring gjennom kjærlighetens syklus

En poetisk vandring gjennom kjærlighetens ...

Tina Karoline Warhuus debuterer som forfatter ...

Åpner opp om den skjulte sorgen

Åpner opp om den skjulte sorgen

I diktsamlingen «Den skjulte sorgen. Å ...

Forsker debuterer med sjelfulle dikt

Forsker debuterer med sjelfulle dikt

Fra forskningslaboratoriet og styrerommet ...

Nordnorske røyster samla i ny diktsamling

Nordnorske røyster samla i ny diktsamlin...

Når nordavinden blæs over Lofoten, ...

Anmeldelser

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

År om annet kommer det fremdeles bøker ...

Rapport fra 10 år av pater Kjell. A. Pollestads spennende liv i og utenfor Den katolske kirke.

Rapport fra 10 år av pater Kjell. A. Pollestads ...

Jeg har aldri hatt den utsøkte glede ...

Ole Paus forteller om sitt liv

Ole Paus forteller om sitt liv

Forsiktig og ydmykt bør leseren begynne ...

Narsissistens hemmelighet

Narsissistens hemmelighet

Det kan hende at boken «Den Fabelaktige Narsissisten» ...

Inn i konteksten med  Gunnar Sønsteby

Inn i konteksten med Gunnar Sønsteby

Det var med ungdommelig spenning og sann ...