Med musikken som følgesvenn

10.08.2023
Med musikken som følgesvenn
Lyrikkforlaget
Tor Livar Grude

Gjennom oppveksten har Tor Livar Grude hørt faren synge i hjemmet. Musikken ble en følgesvenn gjennom resten av livet. Diktboken "Og livet syng" er en kjærlighetserklæring til nettopp denne nære vennen, musikken.

Tor Livar Grude er oppvokst som bondesønn på Jæren, der familien hadde et nært forhold til naturen. Den positive og optimistiske forfatteren vokste opp med musikk rundt seg, derfor dedikerer Grude sin tredje diktbok til musikkens betydning i eget liv. 

– Min far var lidenskapelig glad i å synge, og skrev innimellom også egne tekster til kjente melodier. Jeg elsket å lytte til fars sang, eller å synge med og gjerne improvisere en motstemme til melodien. Dessverre døde far da jeg var 12 år, men han hadde tent en lidenskap i meg, forteller Grude.

 

Musikken satte så dype spor, at Grude bestemte seg for å ta utdanning og jobb innen musikkfeltet. Han jobbet de siste 27 årene av arbeidslivet som musikklærer på videregående. På fritiden tonesatte han andres og egne dikt. I dag er han pensjonist og fortsatt en aktiv kordirigent og organist. I tillegg til musikkgleden finner Grude inspirasjon i billedkunst. Hans kone, som er billedkunstner, har derfor vært en stor inspirasjonskilde. Selv om Grude alltid har vært kreativ, tok det mange år før han tok skrivekløen på alvor. Hans første diktsamling, “Det sterkaste”, kom i 2009.

– Det har nok ligget latent lenge å fokusere mer direkte på egen oppvekst og på musikkens betydning i egen livsvandring, sier Grude.

 

Grude forklarer at diktsamlingen avslører hans musikerfokus og er bygget opp med både rytme og klang. I 2021 var han så heldig å få tak i et gammelt lydbåndopptak hvor hans far synger flere sanger. Lydopptaket gav ham inspirasjon til å skrive diktene som ble til "Og livet syng".

– Jeg hadde jo ikke hørt klangen av fars stemme etter hans død i 1964. Opptaket berørte og ga energi til skrivingen, forklarer han.

Diktsamlingen er personlig og nærliggende på flere måter. Grude selv mener boken er en personlig dokumentasjon og refleksjon, og en takk til livets sang.

Karoline Løyning

Nyheter

Åpner opp om den skjulte sorgen

Åpner opp om den skjulte sorgen

I diktsamlingen «Den skjulte sorgen. Å ...

Forsker debuterer med sjelfulle dikt

Forsker debuterer med sjelfulle dikt

Fra forskningslaboratoriet og styrerommet ...

Nordnorske røyster samla i ny diktsamling

Nordnorske røyster samla i ny diktsamlin...

Når nordavinden blæs over Lofoten, ...

Christer Björck, fra mørke til lys

Christer Björck, fra mørke til lys

I boka Bak masken tar Christer Björck ...

Bak psykiatriens lukkede dører

Bak psykiatriens lukkede dører

Michelle Elisabeth Aleah Myklebust (31) gir ...

Anmeldelser

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

År om annet kommer det fremdeles bøker ...

Rapport fra 10 år av pater Kjell. A. Pollestads spennende liv i og utenfor Den katolske kirke.

Rapport fra 10 år av pater Kjell. A. Pollestads ...

Jeg har aldri hatt den utsøkte glede ...

Ole Paus forteller om sitt liv

Ole Paus forteller om sitt liv

Forsiktig og ydmykt bør leseren begynne ...

Narsissistens hemmelighet

Narsissistens hemmelighet

Det kan hende at boken «Den Fabelaktige Narsissisten» ...

Inn i konteksten med  Gunnar Sønsteby

Inn i konteksten med Gunnar Sønsteby

Det var med ungdommelig spenning og sann ...