Setter søkelys på vår rastløse tid

23.08.2024
Setter søkelys på vår rastløse tid
Lyrikkforlaget
Lea Madeleine Kristiansen

Lea Madeleine Kristiansen er aktuell med diktsamlingen «Livet løper». Her utforsker hun menneskets forhold til tid og teknologi i en stadig mer hektisk hverdag.

Kristiansen, som beskriver skriving som like naturlig som å puste, har lenge vært tilbakeholden med å publisere sine tekster. Men med «Livet løper» tar hun steget ut i offentligheten for å dele sine observasjoner og refleksjoner rundt vår tids jag etter neste mål.

- Jeg har lagt merke til at vi mennesker lever mye for fremtiden, sier Kristiansen. - Vi studerer for å få jobb, sparer til bolig, men glemmer ofte nuet i prosessen.

 

Daglige observasjoner

Diktsamlingen springer ut av forfatterens daglige observasjoner og tar for seg temaer som vår avhengighet av skjermtid og sosiale medier. Kristiansen uttrykker både fascinasjon og bekymring over teknologiens innflytelse på våre liv.

- Tiden vi lever i, med skjerm og sosiale medier, både fascinerer og skremmer meg, forklarer forfatteren. - Vi er blitt så opphengte i alt som skjer på skjermen og avhengige av den.

 

Rom for refleksjon

Med «Livet løper» ønsker Kristiansen å skape rom for refleksjon rundt våre prioriteringer og vårt forhold til tid. Boken er en samling av tekster som har vokst frem over flere år, forent av et felles tema om livets reise og de ulike stadiene vi går gjennom.

For Kristiansen representerer utgivelsen en personlig milepæl.

- Det å gi ut bøker har jeg alltid vært ambivalent til, innrømmer hun. - Men med tiden har jeg innsett at jeg har et ønske om å dele mine tekster med andre.

«Livet løper» er nå tilgjengelig i bokhandlere over hele landet, og lover å by på tankevekkende lesning for alle som ønsker å ta et skritt tilbake og reflektere over livets tempo i vår moderne tid.

Mai Britt Hareide

Nyheter

Ein pensjonist med diktarånd

Ein pensjonist med diktarånd

Lysta til å skrive har vore der så ...

Song i det små

Song i det små

For Inga Robøle Hegge er livet sjølv ...

Diktene til Holien vokste i hagen

Diktene til Holien vokste i hagen

Etter en oppfordring eller to fra Facebook-følgere ...

Lytter vi til ungdommen?

Lytter vi til ungdommen?

Helen Lid Furu er aktuell med romanen De ...

En hyllest til kvinner

En hyllest til kvinner

Kvinnekraft, kvinnekamp, morskap og migrasjon. ...

Anmeldelser

Sett gode ideer ut i livet!

Sett gode ideer ut i livet!

«Når man får en god idé gjelder ...

Kjærlighet og ærlighet

Kjærlighet og ærlighet

De midterste bokstavene i ordet «kjærlighet» ...

Å behandle traumer

Å behandle traumer

KI definerer traumer på denne måten: ...

Kvinnene i Ravensbrück

Kvinnene i Ravensbrück

Under krigen satt 104 norske kvinner fengslet ...

Hva er en god politimann?

Hva er en god politimann?

«Gode politifolk – en profesjonsetikk for ...