Tett på med Dag Henning R. Jørgensborg

19.11.2024
Tett på med Dag Henning R. Jørgensborg
Dag Henning R. Jørgensborg

Dag Henning R. Jørgensborg debuterte i desember med diktsamlingen Tett på, en bok som inviterer leserne inn i en verden av tanker og bilder, der naturens kraft speiles i menneskets følelser.

Dag Henning R. Jørgensborg har alltid hatt en nær tilknytning til naturen. Oppvokst i småbygder på Østlandet, har kjærligheten til skog, mark og friluftsliv fulgt ham gjennom livet. I dag kombinerer han interessene sine for tekst, fotografi og kunst for å formidle tanker og følelser på unike måter.

– Naturen har alltid vært min kilde til ro og inspirasjon. Jeg prøver å overnatte ute minst én natt i måneden, og det er der mye av motivene til fotografiene, maleriene og tekstene mine oppstår, forteller Jørgensborg.

 

Når hverdagen blir hektisk eller utfordrende, finner han balanse og ny energi i naturen. Det var nettopp i en slik periode at ideen til Tett på oppsto.

– Etter å ha møtt veggen igjen for noen år siden, ble fotografering og turer i skogen viktige elementer i min vei tilbake. Jeg begynte å reflektere over hvordan bildene jeg tok kunne speile følelsene og tankene mine.

 

Diktsamlingen Tett på kombinerer visuelle inntrykk med poetiske refleksjoner, og inviterer leserne til å oppleve naturens små detaljer som speilbilder av egne følelser.

– Det er en bok for alle som elsker natur, men kanskje særlig for dem som finner trøst og styrke i den i vanskelige tider, forklarer Jørgensborg.

 

Forfatteren har flere prosjekter i horisonten, blant annet mulige bøker som kombinerer dikt med hans egne akvarell- og akryllillustrasjoner.

– Tiden vil vise hva som kommer, men det blir spennende å fortsette å utforske denne kreative reisen.

David Espeland

Nyheter

Professor ble poet

Professor ble poet

Hun har undervist generasjoner av legestudenter ...

Lytt etter den kvite lyden

Lytt etter den kvite lyden

Lenge hamna dikta i skrivebordsskuffen. No ...

– Jeg har med egne øyne sett det

– Jeg har med egne øyne sett det

I 26 år har Ole André Lie arbeidet tett ...

Ein pensjonist med diktarånd

Ein pensjonist med diktarånd

Lysta til å skrive har vore der så ...

Song i det små

Song i det små

For Inga Robøle Hegge er livet sjølv ...

Anmeldelser

«Lyset over Krokskogen» - reflekterer over livets viktigste veikryss - avskjedens

«Lyset over Krokskogen» - reflekterer over ...

Trine-Lise Rygh er nå ute med en ny ...

En vaskeekte politimann om den mentale beredskap

En vaskeekte politimann om den mentale b...

Det er utrolig interessant. En vaskeekte ...

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Man skal ikke ha gått så mange ...

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp? ...

«Tre i én»

«Tre i én»

Prost og sokneprest Trond Bakkevigs bok «Treenigheten» ...