Sandnes-forfatter aktuell med ny barnebok: – Jeg ønsker å vise at alle har den samme verdien

17.08.2026
Sandnes-forfatter aktuell med ny barnebok: – Jeg ønsker å vise at alle har den samme verdien
Kristine Ådnanes Skogland
Kristine Ådnanes Skogland

Kristine Ådnanes Skogland (25) er klar med oppfølgeren til barneboken «Bestefars julereise». 28. august 2026 lanserer Forlagshuset Publica «Bestefars sommerhus», en eventyrlig og varm fortelling for barn i alderen 6–9 år.

En mystisk flaskepost setter eventyret i gang

Midt på sommeren driver en flaskepost i land hos Madelen. Nissevennen Theo er i nød: Alle nissene er blitt syke, og julen står i fare for å bli avlyst. Sammen med sin nye venninne, Mari, legger Madelen ut på en farefull leteaksjon etter medisinen som kan redde dem alle, kanskje også bestefar.

Selv om handlingen utspiller seg i et magisk univers, er temaene forankret i virkeligheten. Boken utforsker vennskap, mot og samarbeid, og løfter frem verdier som menneskeverd, inkludering og betydningen av å se styrken i hverandres ulikheter. Demens og funksjonsvariasjoner er vevd naturlig inn i fortellingen, uten at det overskygger eventyret.

— Inspirasjonen kom fra ønsket om å skape en spennende og eventyrlig historie som samtidig rommer noe mer. Jeg ville skrive om håp, vennskap og mot, men også vise at mennesker har den samme verdien, uavhengig av alder, funksjonsevne eller sykdom, sier Skogland.

— Jeg ønsker at leseren skal sitte igjen med følelsen av at vi blir sterkere når vi ser hverandre og verdsetter ulikhetene våre, legger hun til.

Erfaringer fra eldreomsorgen preger bøkene

Kristine Ådnanes Skogland er utdannet helsefagarbeider og har bachelorgrad i spesialpedagogikk. Gjennom arbeid i eldreomsorgen, skole, barnehage og som brukerstyrt personlig assistent har hun møtt mennesker i alle aldre og livssituasjoner. Disse erfaringene har satt dype spor og preger forfatterskapet.

— Selv om historien er ren fiksjon, springer mange av temaene ut fra egne møter med mennesker som har betydd mye for meg. Følelsene, relasjonene og verdiene er forankret i virkeligheten, forteller hun.

Til tross for sin unge alder debuterte hun i 2023 med «Bestefars julereise», og hun brenner for det hun kaller generasjonsmøter: møtene mellom unge og eldre som hun mener er viktige for alle parter.

— For meg har det vært viktig å skape karakterer som først og fremst er barn med drømmer, mot og humor. Jeg ønsker ikke at de skal fremstå som representanter for en diagnose eller en funksjonsvariasjon, sier hun.

Frittstående oppfølger

«Bestefars sommerhus» er en frittstående oppfølger, noe som betyr at den kan leses uten kjennskap til den første boken. Skogland forteller at hun trives godt i universet rundt Madelen og karakterene i serien, og utelukker ikke at det kan komme en tredje bok.

— Jeg har allerede flere idéer. Men akkurat nå gleder jeg meg først og fremst til at leserne skal bli kjent med denne boken og følge Madelen, Theo og Mari på deres nye eventyr, sier hun.

 

Finn mer informasjon om denne nyeste og den første boken i serien her:
https://www.forlagshusetpublica.no/no/shop/bestefars-sommerhus-2870
https://www.forlagshusetpublica.no/no/shop/bestefars-julereise-2293

Mariann O. Roti

Nyheter

Professor ble poet

Professor ble poet

Hun har undervist generasjoner av legestudenter ...

Lytt etter den kvite lyden

Lytt etter den kvite lyden

Lenge hamna dikta i skrivebordsskuffen. No ...

– Jeg har med egne øyne sett det

– Jeg har med egne øyne sett det

I 26 år har Ole André Lie arbeidet tett ...

Ein pensjonist med diktarånd

Ein pensjonist med diktarånd

Lysta til å skrive har vore der så ...

Song i det små

Song i det små

For Inga Robøle Hegge er livet sjølv ...

Anmeldelser

«Lyset over Krokskogen» - reflekterer over livets viktigste veikryss - avskjedens

«Lyset over Krokskogen» - reflekterer over ...

Trine-Lise Rygh er nå ute med en ny ...

En vaskeekte politimann om den mentale beredskap

En vaskeekte politimann om den mentale b...

Det er utrolig interessant. En vaskeekte ...

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Man skal ikke ha gått så mange ...

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp? ...

«Tre i én»

«Tre i én»

Prost og sokneprest Trond Bakkevigs bok «Treenigheten» ...