Veimerker

09.06.2016
Veimerker
Veimerker

Det er få bøker som i moderne tid har fengslet verden så sterkt som Dag Hammarskjölds bok "Veimerker" fra 1963. Når den nå kommer i en ny utgave på Commentum Forlag er det for å nå ut til ny generasjon lesere, som gjennom bokens vers og dikt kan få nye assosiasjoner i eget liv som kan være veimerker på livsveien. "Veimerker" er Dag Hammarskjölds dagboknotater underveis.

    "Den lengste reisen er reisen innad", skriver Dag Hammarskjöld, og tar leserne med inn i sitt eget liv og reise som menneske i både Sverige og verden. Dag Hammarskjöld, som var FNs 2. generalsekretær etter nordmannen Trygve Lie, lodder dypt i det han skriver. Hammarskjöld krever noe av leseren, og den som begynner å lese "Veimerker" har en bok for resten av livet.

   I denne nye utgaven av "Veimerker" har professor Janne Haaland Matlary skrevet et inspirerende forord, mens Jørn-Kr. Jørgensen har skrevet et konkluderende essay, hvor han forteller mer om Hammarskjöld og hans virke. Helt til slutt er det noen bilder fra Dag Hammarskjölds liv.

 

Tittel: Veimerker

Forfatter: Dag Hammarskjöld

ISBN: 9788282333276

Format: 21x14,8

Innbundet

Pris: 249

 

Anna Hovhannisyan

Nyheter

Ein pensjonist med diktarånd

Ein pensjonist med diktarånd

Lysta til å skrive har vore der så ...

Song i det små

Song i det små

For Inga Robøle Hegge er livet sjølv ...

Diktene til Holien vokste i hagen

Diktene til Holien vokste i hagen

Etter en oppfordring eller to fra Facebook-følgere ...

Lytter vi til ungdommen?

Lytter vi til ungdommen?

Helen Lid Furu er aktuell med romanen De ...

En hyllest til kvinner

En hyllest til kvinner

Kvinnekraft, kvinnekamp, morskap og migrasjon. ...

Anmeldelser

Sett gode ideer ut i livet!

Sett gode ideer ut i livet!

«Når man får en god idé gjelder ...

Kjærlighet og ærlighet

Kjærlighet og ærlighet

De midterste bokstavene i ordet «kjærlighet» ...

Å behandle traumer

Å behandle traumer

KI definerer traumer på denne måten: ...

Kvinnene i Ravensbrück

Kvinnene i Ravensbrück

Under krigen satt 104 norske kvinner fengslet ...

Hva er en god politimann?

Hva er en god politimann?

«Gode politifolk – en profesjonsetikk for ...