Ny bok: Innvandringsrealisme av Sylo Taraku

18.05.2016
Ny bok: Innvandringsrealisme av Sylo Taraku
Sylo Taraku er en markant stemme i innvandrings- og integreringsdebatten

Sylo Taraku kom til Norge som asylsøker på 90-tallet. Han har arbeidet i Norsk organisasjon for asylsøkere (NOAS), Utlendingsdirektoratet (UDI) og som generalsekretær i integreringsorganisasjonen LIM, og er i dag en markant stemme i innvandrings- og integreringsdebatten. Hans nye bok handler om politikkens muligheter i folkevandringens tid.

Asylordningen er en sentral del av Europas humanitære arv. Norge og de fleste andre europeiske land ønsker fortsatt å kunne gi mennesker på flukt en frihavn. Asylreglene gir potensielt titalls millioner mennesker rett til beskyttelse her.

På den annen side får nesten ingen av disse tillatelse til å reise hit og benytte seg av denne retten. I stedet investerer de mye og trosser store farer for å nå landene de ønsker seg til. Dette gir menneskesmuglere betydelige inntekter og skaper dødsfeller for mange håpefulle asylsøkere.

Dagens storstilte tilstrømning truer asylordningen. Når det årlig kommer flere titusen til Norge, over hundre tusen til Sverige og over en million til Tyskland for å søke asyl, setter det samfunn og mottaksapparat under enormt press. Samtidig hevder FN med flere at folkevandringen til Europa så vidt har begynt.

Innvandringen forandrer Norge, på godt og vondt. Hvordan skal vi leve sammen med økte sosiale og verdimessige forskjeller? Er det mulig å føre en innvandringspolitikk som ikke rokker ved et stabilt folkestyre med høy grad av gjensidig tillit, velferd og sosial likhet? Og er det mulig å kontrollere innvandringen uten at vi må oppgi våre humanitære idealer?

 

 

Sylo Taraku kom selv som asylsøker fra Kosovo til Norge tidlig på 1990-tallet, og er i dag en markant stemme i innvandrings- og integreringsdebatten. Han er utdannet statsviter og har arbeidet i Norsk organisasjon for asylsøkere (NOAS), Utlendingsdirektoratet (UDI) og som generalsekretær i integreringsorganisasjonen LIM. Han arbeider nå for Tankesmien Agenda.
 

Harald Anvik

Nyheter

Espen Sævold utforsker kjærlighetens oppgang og fall i sin debutbok

Espen Sævold utforsker kjærlighetens oppgang ...

I boken Lykksaligheten (av en plutselig død) ...

Bokforbud mot LHBTQI-litteratur sprer seg fra USA til Norden

Bokforbud mot LHBTQI-litteratur sprer seg ...

Et seminar på bokmessen i Gøteborg ...

Lesemilliarden: Grei start

Lesemilliarden: Grei start

Regjeringen ligger nesten 50 millioner bak ...

Når ordene kommer av seg selv

Når ordene kommer av seg selv

Liv Rønnaug Kråkevik Åberg ...

Identitetspolitikkens død levende debattert

Identitetspolitikkens død levende debatt...

Under årets bokmesse i Gøteborg ...

Anmeldelser

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

År om annet kommer det fremdeles bøker ...

Rapport fra 10 år av pater Kjell. A. Pollestads spennende liv i og utenfor Den katolske kirke.

Rapport fra 10 år av pater Kjell. A. Pollestads ...

Jeg har aldri hatt den utsøkte glede ...

Ole Paus forteller om sitt liv

Ole Paus forteller om sitt liv

Forsiktig og ydmykt bør leseren begynne ...

Narsissistens hemmelighet

Narsissistens hemmelighet

Det kan hende at boken «Den Fabelaktige Narsissisten» ...

Inn i konteksten med  Gunnar Sønsteby

Inn i konteksten med Gunnar Sønsteby

Det var med ungdommelig spenning og sann ...