Serdar Özkan: Rosens stemme

27.05.2012
Serdar Özkan: Rosens stemme
Rosens stemme

NY BOK: Etter morens død går den unge Diana inn i en livskrise. På dødsleiet betror moren henne at hun har en tvillingsøster som heter Maria. Morens siste ønske er at de to skal finne hverandre igjen. I sin leting etter søsteren begir Diana seg ut på en mystisk erkjennelses- og dannelsesreise, som tar henne til den vakreste rosehagen i Istanbul. Her få hun sjansen til å lære å snakke med rosene, og dette viser seg å være nøkkelen til å finne søsteren.

Gjennom en original forening av vestlig og østlig tankegods behandler Rosens stemme allmennmenneskelige og tverrkulturelle temaer som sorg og søken etter identitet og samhørighet. Fortellingen tar leseren med til en fargerik mosaikk av gresk mytologi, Sokrates, sufi-poesi, William Blake, Den lille prinsen og tallrike henvisninger til Jomfru Maria – alt sammen mesterlig flettet sammen med Dianas reise og hennes indre konflikt mellom det overflatiske og det ekte.

Anmeldere over hele verden har mottatt Rosens stemme med begeistring, og trekker sammenlikninger med bl.a. Saint-Exupérys Den lille prinsen, Bachs Måken Jonathan og Coelhos Alkymisten. Med sin underfundige sjarm og kloke betraktninger om livet har boken erobret lesere på tvers av landegrenser og kulturer.

Rosens stemme er debutromanen til den tyrkiske forfatteren Serdar Özkan. Den er oversatt til nærmere 50 språk, og har ligget på bestselgerlistene i India, Canada, Hellas, Slovakia og Ukraina. Serdar Özkan er født i 1975 og utdannet økonom og psykolog fra Robert College og Bogazici Universitet i Istanbul og fra Lehigh University i USA.

BOKFAKTA:
Tittel: Rosens stemme
Forfatter: Serdar Özkan
ISBN 978-87-91971-77-8
Sider: 192
Format: 13,5 x 21 cm ib.

Redaktør -

Stikkord i denne artikkelen
Rosens stemme,

Nyheter

Fra lektor til kunstner: Sven Nielsen aktuell med «Hjerteflimmer»

Fra lektor til kunstner: Sven Nielsen aktuell ...

90-åringen Sven Nielsen er fortsatt ...

En poetisk vandring gjennom kjærlighetens syklus

En poetisk vandring gjennom kjærlighetens ...

Tina Karoline Warhuus debuterer som forfatter ...

Åpner opp om den skjulte sorgen

Åpner opp om den skjulte sorgen

I diktsamlingen «Den skjulte sorgen. Å ...

Forsker debuterer med sjelfulle dikt

Forsker debuterer med sjelfulle dikt

Fra forskningslaboratoriet og styrerommet ...

Nordnorske røyster samla i ny diktsamling

Nordnorske røyster samla i ny diktsamlin...

Når nordavinden blæs over Lofoten, ...

Anmeldelser

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

År om annet kommer det fremdeles bøker ...

Rapport fra 10 år av pater Kjell. A. Pollestads spennende liv i og utenfor Den katolske kirke.

Rapport fra 10 år av pater Kjell. A. Pollestads ...

Jeg har aldri hatt den utsøkte glede ...

Ole Paus forteller om sitt liv

Ole Paus forteller om sitt liv

Forsiktig og ydmykt bør leseren begynne ...

Narsissistens hemmelighet

Narsissistens hemmelighet

Det kan hende at boken «Den Fabelaktige Narsissisten» ...

Inn i konteksten med  Gunnar Sønsteby

Inn i konteksten med Gunnar Sønsteby

Det var med ungdommelig spenning og sann ...