Norsk sjømann står frem som spion

21.04.2015
Norsk sjømann står frem som spion
Maritimt Magasin Historie
Roald Evensen avslører hvordan norske sjøfolk spionerte for USA.

Roald Evensen (68) står nå frem og forteller sin historie om hvordan han, som ung sjømann, var del av etterretningsnettverket Delfinus. Norske sjøfolk ble rekruttert til å utføre fotospionasje på oppdrag for både norske og amerikanske militære etterretningstjenester.

For en neve dollars ble unge og naive norske sjømenn brukt til farlige oppdrag, der de risikerte å bli tatt og dømt for spionasje. Lite visste de om de egentlige farene de utsatte seg for.
 
Det er i det nye bladet Maritimt Magasin Historie, som er i salg over hele landet fra torsdag 23. april, at Evensen forteller sin fantastiske historie. Det var sjøfolk i den norske handelsflåten i Østen som skaffet informasjon fra lukkede land som Kina, Vietnam og Nord-Korea.
 
Mary Olsen Bar i Hong Kong var møteplassen der sjøfolkene leverte fra seg sine filmer med ulovlige bilder fra bak bambusteppet. I en årrekke var Roald Evensen en av stamgjestene, og som flere andre gjorde han også mer enn å drikke øl og spille poker. Som en liten brikke i det omfattende nettverket opprettet av etterretningslegenden Alf «Mamen» Martens Meyer, avleverte også Evensen sine filmer her.
 
Nå forteller Roald Evensen, som i tillegg til å være sjømann også er journalist og forfatter, om hvordan dette farefulle spionarbeidet opplevdes for sjøfolka som var involvert. Ungdommelig overmot og lyst til å oppleve noe spennende var ofte de viktigste motivene for sjøfolkene til å si ja til å bli spioner. Evensen har vært i tvil om han skulle fortelle denne historien, men han synes det er en viktig del av vår maritime historie og at den nå må ut.
 
I det nye historiebladet kan man også lese om pirater som herjet i Nord-Norge, maritime eidsvollsmenn, D/S Britannia i Nordsjøfarten og første del av Bjørn Hansens store artikkelserie om den norske handelsflåten i krig, der alle skjebner og skip blir berørt.
 
Maritimt Magasin Historie blir utgitt av Maritimt Magasin AS i Brattvåg på Sunnmøre. Maritimt Magasin, som startet i 1987, er Norges ledende maritime tidsskrift og kommer ut hver måned.
 
Redaktør for det nye historiebladet er Kim Idar Giske, som har samlet flere av Norges fremste maritime skribenter til å skrive på fast basis. Blant skribentene er Ulf Blom, Jon Michelet, Vidar Lund, Bjørn Hansen, Harald Kjølås, Carl Johan Bentsen, Karl Erik Larsen og Bård Kolltveit. I tillegg vil Roald Evensen skrive fast.

Redaktør -

Stikkord i denne artikkelen
roald evensen, maritimt magasin, spion,

Nyheter

Professor ble poet

Professor ble poet

Hun har undervist generasjoner av legestudenter ...

Lytt etter den kvite lyden

Lytt etter den kvite lyden

Lenge hamna dikta i skrivebordsskuffen. No ...

– Jeg har med egne øyne sett det

– Jeg har med egne øyne sett det

I 26 år har Ole André Lie arbeidet tett ...

Ein pensjonist med diktarånd

Ein pensjonist med diktarånd

Lysta til å skrive har vore der så ...

Song i det små

Song i det små

For Inga Robøle Hegge er livet sjølv ...

Anmeldelser

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Man skal ikke ha gått så mange ...

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp? ...

«Tre i én»

«Tre i én»

Prost og sokneprest Trond Bakkevigs bok «Treenigheten» ...

Narsissisme – er det en folkesykdom?

Narsissisme – er det en folkesykdom?

Det er kanskje grunn til å reise spørsmålet ...

Tilbake til  Auschwitz-Birkenau

Tilbake til Auschwitz-Birkenau

Boken «Auschwitz» som kom i sommer inneholder ...