Skjellig grunn til firer

04.04.2008

ANMELDELSE: Chris Tvedt viser hva han kan i sin tredje bok om advokaten Mikael Brenne. "Skjellig grunn til mistanke" er spennende og velskrevet, men dessverre lett gjennomskuelig.

Forsvarsadvokaten Mikael Brenne mottar en telefonbeskjed fra en gammel kompis, som trenger hjelp. Kompisen blir funnet død, og politiet tror det er selvmord. Dette er opptakten til et mysterium hvor tyveri av klientpenger, narkotikasalg og pedofili er viktige ingredienser.

I en norsk krimvirkelighet hvor det er forfyllede politifolk - eller til nøds forfyllede privatetterforskere - som er heltene, er det nesten forfriskende å lese bøker hvor advokater er "the good guys". Jan Mehlums tønsbergadvokat Svend Foyn er et godt eksempel. Uslåelig egentlig. Chris Tvedts Mikael Brenne stiller i en litt annen liga, men likevel fin lesning. Og mens Harry Hole sjangler rundt i fylla og løser mordgåter nærmest i ørska, balanserer Mikael Brenne hårfint gjennom de juridiske irrgangene i rettssalen, hvor han i beste "Lov og rett i LA"-stil løser saken like før juryen er i ferd med å dømme feil mann.

Det som er litt trist, er at "Skjellig grunn til mistanke" er alt for lett gjennomskuelig. De som til sist viser seg å være de slemme karene, fremstår i et litt for positivt lys tidligere i boken. De er litt for snøhvite, forfatteren bestreber seg litt for mye med å ikke kaste mistanke på dem, og da bærer det fort galt av sted. Terningkast 4.

BOKFAKTA:
Skjellig grunn til mistanke
Forfatter: Chris Tvedt
ISBN: 9788204144355
Forlag: Damm
Språk: Bokmål
Format: Innbundet
Trykket: 2008
Utgitt: 2008
Sider: 334
Nivå: Voksen


Siri Pedersen

Redaktør -

Nyheter

Fra lektor til kunstner: Sven Nielsen aktuell med «Hjerteflimmer»

Fra lektor til kunstner: Sven Nielsen aktuell ...

90-åringen Sven Nielsen er fortsatt ...

En poetisk vandring gjennom kjærlighetens syklus

En poetisk vandring gjennom kjærlighetens ...

Tina Karoline Warhuus debuterer som forfatter ...

Åpner opp om den skjulte sorgen

Åpner opp om den skjulte sorgen

I diktsamlingen «Den skjulte sorgen. Å ...

Forsker debuterer med sjelfulle dikt

Forsker debuterer med sjelfulle dikt

Fra forskningslaboratoriet og styrerommet ...

Nordnorske røyster samla i ny diktsamling

Nordnorske røyster samla i ny diktsamlin...

Når nordavinden blæs over Lofoten, ...

Anmeldelser

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

År om annet kommer det fremdeles bøker ...

Rapport fra 10 år av pater Kjell. A. Pollestads spennende liv i og utenfor Den katolske kirke.

Rapport fra 10 år av pater Kjell. A. Pollestads ...

Jeg har aldri hatt den utsøkte glede ...

Ole Paus forteller om sitt liv

Ole Paus forteller om sitt liv

Forsiktig og ydmykt bør leseren begynne ...

Narsissistens hemmelighet

Narsissistens hemmelighet

Det kan hende at boken «Den Fabelaktige Narsissisten» ...

Inn i konteksten med  Gunnar Sønsteby

Inn i konteksten med Gunnar Sønsteby

Det var med ungdommelig spenning og sann ...