Underholdende krim - med fare for belastningsskader

22.11.2008

ANMELDELSE: Unge mødre dør som fluer i Vestfold. Advokat Svend Foyn tar saken. "Det ingen vet" er en underholdende krim, men leseren burde bli advart om mulige belastningsskader.

En ung, enslig kvinne dør brått fra sin lille datter. Alt tyder på at hun begikk selvmord. Tønsbergadvokaten Svend Foyn har fått den utakknemlige jobben med å håndtere boet. Dette er opptakten til nok en kriminalroman fra Jan Mehlums penn.

Som vanlig tar Svend Foyn fatt på oppgaven med en advokats nysgjerrighet. Sammen med bikkja Huldra tråler han gjennom gamle politisaker, hvor unge kvinners selvmord står sentralt. Det viser seg at ikke alle kvinnene døde for egen hånd.

Mehlum har skiftet forlag siden sist. Det er ikke lenger Gyldendal som har gleden av å holde den rivertonprisvinnende forfatteren i stallen sin. Nå har Publicom - forlaget som i fjor fikk svi fordi de brukte et bilde av Märtha Louise på forsiden av en bok hun overhodet ikke har hatt noe å gjøre med - fått Mehlum på laget. Og nok en gang går Publicom egne veier. De har valgt et bokformat som passer bedre for faktalitteratur enn skjønnlitteratur. Til å være en roman, er boka rett og slett diger. Og ditto uleselig. Dette er ikke lenger sengelektyre. Forsøker du å lese boka fra horisontal stilling, må du påregne belastningsskader! Idiotisk valg av format, Publicom! På grensen til det uprofesjonelle.

Ser man bort fra formatvalget, som Mehlum formodentlig ikke har noe med, holder "Det ingen vet" god Svend Foyn-kvalitet. Her vanker en soleklar femmer.

BOKFAKTA:
Det ingen vet
en kriminalroman
Forfatter: Jan Mehlum
ISBN: 9788292526200
Katalognr: 4056
Forlag: Publicom
Språk: Bokmål
Format: Innbundet
Trykket: 2008
Utgitt: 2008
Sider: 289
Nivå: Voksen

Gert Larsen

Redaktør -

Stikkord i denne artikkelen
Gert Larsen, Det ingen vet,

Nyheter

Professor ble poet

Professor ble poet

Hun har undervist generasjoner av legestudenter ...

Lytt etter den kvite lyden

Lytt etter den kvite lyden

Lenge hamna dikta i skrivebordsskuffen. No ...

– Jeg har med egne øyne sett det

– Jeg har med egne øyne sett det

I 26 år har Ole André Lie arbeidet tett ...

Ein pensjonist med diktarånd

Ein pensjonist med diktarånd

Lysta til å skrive har vore der så ...

Song i det små

Song i det små

For Inga Robøle Hegge er livet sjølv ...

Anmeldelser

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Man skal ikke ha gått så mange ...

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp? ...

«Tre i én»

«Tre i én»

Prost og sokneprest Trond Bakkevigs bok «Treenigheten» ...

Narsissisme – er det en folkesykdom?

Narsissisme – er det en folkesykdom?

Det er kanskje grunn til å reise spørsmålet ...

Tilbake til  Auschwitz-Birkenau

Tilbake til Auschwitz-Birkenau

Boken «Auschwitz» som kom i sommer inneholder ...