Dikt om krevende relasjoner

12.05.2023
Dikt om krevende relasjoner
Lyrikkforlaget
Ranveig Eastwood

Tidsklemma og familierelasjoner er hovedtema i Ranveig Eastwoods nyeste diktsamling, Imellom.

Forfatter Ranveig Eastwood vet hva hun skriver om.

– Til daglig jobber jeg som familieterapeut hjemme hos familier. Boka er et resultat av å være tett på problemene. Jeg har observert hvor strevsomt det kan være å holde sammen som en familie. Samtidig vet jeg hvordan det er å være et familiemedlem og prøve å tilpasse meg, forklarer Eastwood.

Problemstillingen er kjent, men ikke så ofte gjenstand for lyriske skildringer. I så måte gjør Eastwood nybrottsarbeid.

– Ideen bunner ut fra hvordan økende krav og forventninger fra omgivelsene kan bli til stress og prege oss negativt i mellommenneskelige relasjoner, sier hun.

 

Kronologisk fortelling

Boka er bygd opp som en kronologisk fortelling der de forskjellige fasene i livet viser forskjellige utfordringer. De mest krevende relasjonene kan være familie, fordi vi har behov som forventes å innfris i nære relasjoner, enten vi er barn, ungdom eller voksne.

– Jeg-personen går på akkord med seg selv i møtepunktet mellom driften etter å dekke egne behov, samtidig som man skal balansere ytre omstendigheter. Denne ubalansen gjør at personen prøver å kompensere med forskjellig adferd, noe som igjen skaper nye utfordringer, forklarer forfatteren.

 

Skriver mer

Eastwood har skrevet flere bøker før. Og flere blir det.

– Jeg har begynt på en ny bok, som også handler om det å relatere seg til andre, der tiltrekningskraften og magnetismens dyriske trekk kommer til uttrykk i konflikt. Jeg har også en ide om å skrive en bok om cyberspace, det virtuelle rommet, det å være i kontakt med mennesker gjennom sosiale medier uten å egentlig være i kontakt med dem. Jeg ønsker å belyse hvilke utfordringer det skaper, sier den kreative familieterapeuten.

 

 

Mai Britt Hareide

Nyheter

Musikken reddet norske jøder  fra gasskamrene -  Av Jørn-Kr. Jørgensen, forfatter

Musikken reddet norske jøder fra gasskamrene ...

Det er 80 år siden 532 jøder stevnet ...

Lyst mørke vant Årets Ulest

Lyst mørke vant Årets Ulest

Torsdag ble det klart at årets vinner ...

Det lille følelsesspillet - SPILL

Det lille følelsesspillet - SPILL

Spillet som styrker båndet mellom deg ...

Mobilfri jul

Mobilfri jul

Å se noen, virkelig se dem, høre ...

Heidi Austlid går fra IKT-Norge til Forleggerforeningen

Heidi Austlid går fra IKT-Norge til Forl...

Forleggerforeningens direktør Kristenn ...

Anmeldelser

Spennende og informativt om Islam

Spennende og informativt om Islam

Det synes fremdeles å være uklart ...

Gråten tar meg ...

Gråten tar meg ...

Det er ingen tvil om at det er en prestasjon ...

Trondheim Torv – en studie

Trondheim Torv – en studie

Det er sagt at det store torvet i Krakow ...

Kjærlighetens brukermanual...?

Kjærlighetens brukermanual...?

Lar det seg gjøre å skrive en brukermanual ...

Sikkerhetspolitiske analyser med personlig vri

Sikkerhetspolitiske analyser med personlig ...

«Verden bli ikke den samme» slår Janne ...