Ærlig diktsamling om å bli voksen

11.12.2025
Ærlig diktsamling om å bli voksen
Lyrikkforlaget
Vilde K. Berger

Vilde K. Berger husker godt da hun i syvende klasse skrev sine første tekster. Drømmen var klar: Hun skulle gi ut barnebok så fort hun ble voksen. Hun vant flere skrivekonkurranser på ungdomsskolen gjennom norskfaget, men det var først for to år siden hun virkelig kastet seg over lyrikken.

– I 2023 lærte jeg mer om hvilken terapeutisk effekt poesi kan ha, forteller debutanten.

Prosessen gikk fort når hun først kom i gang – fra idé til ferdig produkt skjedde på rekordtid.

Nå, bare to år etter at hun begynte å skrive lyriske tekster, står hun med sin første bok i hånden. «Siden sist» er en tekstsamling som skildrer det mange unge voksne kjenner på – ikke lenger barn, men ikke helt voksen.

 

Fra Lørenskog til Bergen

Berger bor i dag i Bergen. Hun har tidligere studert kommunikasjon i Oslo og psykologi på Lillehammer. Denne bakgrunnen merkes i tekstene, som tar for seg emner som nostalgi, sorg, vennskap, kjærlighet og politikk.

– Jeg ønsker å skrive rett frem, så ærlig og tydelig som mulig, forklarer hun.

Hun beskriver seg selv som engasjert, nysgjerrig og omtenksom, med stor kjærlighet til naturen og dyr. Disse egenskapene preger også skrivingen hennes, som er inspirert av både eget liv, samfunnsspørsmål, tv-serier og musikk.

 

Terapeutisk skriving

– Jeg fikk innsikt i skriving og lesing som terapi gjennom studiet i psykologi. Det gjorde meg interessert å finne ord på følelser og situasjoner mange kan kjenne seg igjen, slik at de som leser kan føle seg mindre alene. Jeg ble etter hvert oppfordret av samboer og familien til å sende inn til forlag.

– Boka har jeg skrevet for at hvem som helst som har vokst og forandret seg kan kjenne seg igjen og finne glede eller trøst, sier hun.

Dette ønsket om å nå ut, ser ut til å ha lykkes. Elias Langeland, ph.d.-kandidat i biologisk og medisinsk psykologi, mener alle moderne mennesker vil kunne finne biter av seg selv i boken. Filolog og terapeut Karolina Borkowska beskriver diktene som et kart over hvem vi er, med både latter og stille øyeblikk.

 

Drømmer videre

Til tross for suksessen med debuten, har ikke Berger glemt drømmen fra syvende klasse. Målet er fortsatt å skrive barnebok, men først skal hun finne sin stemme som lyrikker.

– Jeg ønsker å finne min stemme fremover både som lyrikker og forfatter i andre sjangere, sier hun. Selv om flere av tekstene springer ut fra personlige erfaringer, har Berger et klart mål om å utvikle skrivingen sin videre. – Jeg ønsker å bruke mindre individfokus i diktene mine og utvikle dem til noe med mer fellesskap, oss/vi. Jeg ønsker at det jeg skriver skal kunne gi en følelse av fellesskap og trøst, forteller hun.

 

Med «Siden sist» leverer Vilde K. Berger en lovende debut som viser at hun allerede er godt på vei mot et solid forfatterskap. For alle som har opplevd å vokse, forandre seg eller miste noe underveis, kan denne diktsamlingen bli en kjærkommen følgesvenn.

Boken utgis av Lyrikkforlaget og er nå tilgjengelig i bokhandlere over hele landet.

 

Mer om boken her: Lyrikkforlaget

 

 

Karen Iversen

Nyheter

Ein pensjonist med diktarånd

Ein pensjonist med diktarånd

Lysta til å skrive har vore der så ...

Song i det små

Song i det små

For Inga Robøle Hegge er livet sjølv ...

Diktene til Holien vokste i hagen

Diktene til Holien vokste i hagen

Etter en oppfordring eller to fra Facebook-følgere ...

Lytter vi til ungdommen?

Lytter vi til ungdommen?

Helen Lid Furu er aktuell med romanen De ...

En hyllest til kvinner

En hyllest til kvinner

Kvinnekraft, kvinnekamp, morskap og migrasjon. ...

Anmeldelser

Sett gode ideer ut i livet!

Sett gode ideer ut i livet!

«Når man får en god idé gjelder ...

Kjærlighet og ærlighet

Kjærlighet og ærlighet

De midterste bokstavene i ordet «kjærlighet» ...

Å behandle traumer

Å behandle traumer

KI definerer traumer på denne måten: ...

Kvinnene i Ravensbrück

Kvinnene i Ravensbrück

Under krigen satt 104 norske kvinner fengslet ...

Hva er en god politimann?

Hva er en god politimann?

«Gode politifolk – en profesjonsetikk for ...