Mango i Tyrkia ble til diktbok i Trondheim

18.05.2026
Mango i Tyrkia ble til diktbok i Trondheim
Kristin Fosse

Et mango-tre i Tyrkia. Det var alt som skulle til for å sette i gang noe som hadde ligget og ventet i mange år. Nå debuterer Kristin Fossen fra Trondheim med diktsamlingen «Rare rim til barn og barnebarn».

Kristin Fossen er kvinnen som alltid har hatt et nytt prosjekt på gang. Akrylmaling, sying, hekling, dyrking av grønnsaker – hun kaster seg ut i det meste med samme entusiasme. Men ett prosjekt hadde hun latt ligge lenge.

– Å gi ut bok har vært i tankene mine i mange år. Nå skjer det, sier hun.

Med «Rare rim til barn og barnebarn» setter Fossen (f. 1959) endelig punktum for den lange ventetiden – og starter noe nytt.

 

Fra sykkelsete til diktsamling

Inspirasjonen kom, som de beste ting gjerne gjør, fullstendig uten forvarsel. Fossen og ektemannen tilbringer mye tid i Tyrkia, og sykling er en av de store gledene der nede. På en av turene fikk hun øye på noe uvanlig.

– Jeg så den største mangoen jeg noen gang har sett, hengende i et tre. Og plutselig dukket «Mango tango» opp i hodet mitt.

Slik begynte det. Et bilde, et glimt – og et rim som bare var der. Det diktet ble gnisten som tente resten av diktsamlingen.

– Små øyeblikk jeg opplevde ble plutselig til dikt på rim, forteller hun.

 

En hane som ikke kan klokka

I diktsamlingen møter leserne 19 dikt som spenner vidt i motiv og stemning. Her er en hane som holder hele blokka våken fordi han ikke har lært å lese klokka. Her er rødbetene Liten, Størst og Størst – og elgene Småen og Lita, som begge viser seg å være ganske store. En humle holder fest i fuglekassa. En katt har svart bart. Og en pappa er overbevist om at hvalbiff er noe man kan fiske opp på vanlig fisketur.

Tre av diktene er skrevet direkte til Fossens tre barnebarn – «En femøring», «Rare ord» og «Fisketur». Det gir tekstsamlingen et personlig preg som skinner gjennom.

– Jeg liker en god slutt, humor og det å være snill. De diktene er vel litt av min personlighet, smiler hun.

 

Leses høyt, om og om igjen

Fossen selv understreker at hun ikke har skrevet bare for de minste. Diktene er ment å fungere for både barn og voksne – gjerne lest høyt sammen, gjerne flere ganger.

Det er Lars Danielsen, avdelingsleder ved Trondheim bibliotek, enig i. I sin omtale av boka skriver han: «‹Rare rim til barn og barnebarn› er en liten skattekiste med morsomme, forfriskende og forunderlige dikt. Like fin for voksne og barn, les den sammen om og om igjen! Denne boka vil gi skikkelig leselyst!»

Fossen peker selv på at det neppe finnes mange barnebøker utelukkende i diktform, og at det gjør «Rare rim» til noe eget i sjangerlandskapet.

 

Hva skjer videre?

For en som alltid har et prosjekt på gang, er spørsmålet om fremtidsplaner ikke lett å svare klart på.

– Jeg får se hva som plutselig dukker opp i hodet mitt, sier hun – og ler.

Det er kanskje akkurat slik det skal være for en forfatter som fikk sin beste idé mens hun syklet forbi et mango-tre i solsteiken. Neste inspirasjon er like gjerne en tilfeldig fugl, en ukjent grønnsak eller et glimt av noe morsomt fra hverdagslivet i Trondheim.

«Rare rim til barn og barnebarn» er Kristin Fossens debut som forfatter. Boken utgis av Lyrikkforlaget.

 

Katrín Ósk Jóhannsdóttir

Nyheter

Lytter vi til ungdommen?

Lytter vi til ungdommen?

Helen Lid Furu er aktuell med romanen De ...

En hyllest til kvinner

En hyllest til kvinner

Kvinnekraft, kvinnekamp, morskap og migrasjon. ...

Et ungt blikk på verden

Et ungt blikk på verden

Hva skjer når ungdomstidens uro møter ...

Å finne det store i det lille

Å finne det store i det lille

Ventingen. Stillheten. Det som skjer rett ...

Lengselen etter å være skrivende

Lengselen etter å være skrivende

Kristina Dvergsdal debuterer med diktsamlingen ...

Anmeldelser

Å behandle traumer

Å behandle traumer

KI definerer traumer på denne måten: ...

Kvinnene i Ravensbrück

Kvinnene i Ravensbrück

Under krigen satt 104 norske kvinner fengslet ...

Hva er en god politimann?

Hva er en god politimann?

«Gode politifolk – en profesjonsetikk for ...

Om det å være prest?

Om det å være prest?

Forutsetningen for prestetjenesten ligger ...

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

År om annet kommer det fremdeles bøker ...