Glimt fra okkupasjonen – Bind 1: Tyske vinger over Sola og Forus

20.11.2014
Glimt fra okkupasjonen – Bind 1: Tyske vinger over Sola og Forus
Forlagshuset Commentum
Tyske vinger over Sola og Forus

Sola flyplass var et av de viktigste målene for tyske soldater under okkupasjonen 9. april 1940. Flyplassen ble åpnet av Kong Haakon 29. mai 1937 som en av de mest moderne flyplassene i Europa. Omtrent samtidig tok man i bruk sjøflyhavnen i Sømmevågen.

Tyskerne tok fort kontroll over Sola, og kort tid senere startet de byggingen av en ny, stor flyplass på Forus, et byggeprosjekt av en størrelsesorden Norge aldri hadde sett maken til. Samtidig svermet britiske fly over Rogaland i et forsøk på å hemme nazistenes krigføring. Dramatiske hendelser i luften og på bakken skildres i denne boken. Det samme gjør hverdagslivet til de tyske soldatene, og ikke minst de tyske utbyggingsaktivitetene.

 

Øistein Berge, Erik Ettrup, Geirr Haarr, Asbjørn Husebø, Odin Leirvåg, Atle Skarsten, Hjalmar Inge Sunde og Tor Ødemotland er alle medlemmer av Militærhistorisk Forening Rogaland. Dette er lokalhistorikere med høy kompetanse innenfor en mengde forskjellige områder forbundet med andre verdenskrig, noe som igjen gir en unik bredde i kunnskapen vi har tilgjengelig. Flere av medlemmene har utgitt bøker tidligere, både på norsk og engelsk og har store private samlinger av bilder og kildemateriale. De fleste bildene som er benyttet i denne boken tilhører MHFR eller medlemmene individuelt, og vi har lagt vekt på i størst mulig grad å benytte bildemateriale som ikke tidligere har vært publisert.

 

Bokens hjemmesider: http://glimtfraokkupasjonen.wordpress.com

 

Hjemmeside - Militærhistorisk Forening Rogaland: https://www.facebook.com/MilHistRog/

Hjemmeside - Forlagshuset Vest: https://www.forlagshusetvest.no/no/

Hjemmeside - Forlagshuset Commentum: https://www.forlagshusetcommentum.no/no/

 

Tomt på lager. Ny revidert utgave forventes til lager sommeren 2020.

 

BOKFAKTA:

Serie: GLIMT FRA OKKUPASJONEN

Tittel: Glimt fra okkupasjonen – Bind 1: Tyske vinger over Sola og Forus

Forfatter: Atle Skarsten, Odin Leirvåg, Erik Ettrup, Geirr H. Haarr, Hjalmar Inge Sunde, Øystein Thomas Berge, Tor Ødemotland, Asbjørn Husebø

ISBN: 9788282332606

Format: 21 x 26 cm

Innbinding: Innbundet

Anna Hovhannisyan

Nyheter

Ein pensjonist med diktarånd

Ein pensjonist med diktarånd

Lysta til å skrive har vore der så ...

Song i det små

Song i det små

For Inga Robøle Hegge er livet sjølv ...

Diktene til Holien vokste i hagen

Diktene til Holien vokste i hagen

Etter en oppfordring eller to fra Facebook-følgere ...

Lytter vi til ungdommen?

Lytter vi til ungdommen?

Helen Lid Furu er aktuell med romanen De ...

En hyllest til kvinner

En hyllest til kvinner

Kvinnekraft, kvinnekamp, morskap og migrasjon. ...

Anmeldelser

Sett gode ideer ut i livet!

Sett gode ideer ut i livet!

«Når man får en god idé gjelder ...

Kjærlighet og ærlighet

Kjærlighet og ærlighet

De midterste bokstavene i ordet «kjærlighet» ...

Å behandle traumer

Å behandle traumer

KI definerer traumer på denne måten: ...

Kvinnene i Ravensbrück

Kvinnene i Ravensbrück

Under krigen satt 104 norske kvinner fengslet ...

Hva er en god politimann?

Hva er en god politimann?

«Gode politifolk – en profesjonsetikk for ...