Jan Olav Valand er nå aktuell med boken Carpe Diem

26.11.2017
Jan Olav Valand er nå aktuell med boken Carpe Diem
Carpe Diem

33 dikt som først og fremst er et knippe observasjoner av livsytringer skaperverket omgir oss med, verdier vi er satt til å forvalte, og som ikke må skusles bort for kortsiktig vinnings skyld, eller ofres på sinnssyke ideologiers alter.

Ærefrykt for alt liv, men først og sist menneskelivet, er et vesentlig aspekt ved denne samlingen. Dessverre har denne respekten for livet alltid vært en mangelvare. Likevel ser vi storheten i den selvforglemmende fedrelandskjærlighet vi finner hos dem som ofrer sitt eget liv – «når det blir krevet» – for fedrelandet og friheten. Så grip livet, ta det i dine hender, beskytt det og forsvar det i alle dets former og fasetter! Da kan vi kanskje bevare det store, umistelige håpet!

Jan Olav Valand er født i Bergen, men vokste opp i Haugesund. Nå har han bodd så lenge i hovedstaden at han regner seg som Oslo-mann. Han har 40 år bak seg i skoleverket, bl.a. som lektor ved Lørenskog videregående skole. Valand er cand.philol. med historie som hovedfag. Han var blant stifterne av MDG (Miljøpartiet De Grønne), og har medlemskap i Folkereisning mot krig, Norges Fredslag og Lillomarkas venner.

 

Tittel: Carpe Diem

Forfatter: Jan Olav Valand

ISBN: 9788282334358

Format: 13 x 20

Antall sider: 62

Innbundet

 

Anna Hovhannisyan

Nyheter

Professor ble poet

Professor ble poet

Hun har undervist generasjoner av legestudenter ...

Lytt etter den kvite lyden

Lytt etter den kvite lyden

Lenge hamna dikta i skrivebordsskuffen. No ...

– Jeg har med egne øyne sett det

– Jeg har med egne øyne sett det

I 26 år har Ole André Lie arbeidet tett ...

Ein pensjonist med diktarånd

Ein pensjonist med diktarånd

Lysta til å skrive har vore der så ...

Song i det små

Song i det små

For Inga Robøle Hegge er livet sjølv ...

Anmeldelser

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Man skal ikke ha gått så mange ...

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp? ...

«Tre i én»

«Tre i én»

Prost og sokneprest Trond Bakkevigs bok «Treenigheten» ...

Narsissisme – er det en folkesykdom?

Narsissisme – er det en folkesykdom?

Det er kanskje grunn til å reise spørsmålet ...

Tilbake til  Auschwitz-Birkenau

Tilbake til Auschwitz-Birkenau

Boken «Auschwitz» som kom i sommer inneholder ...