Broren

27.03.2025
Broren
Lyrikkforlaget
Fred Arne Andersen

Ein bror som er vanskeleg å gripa, forstå, men som vi lengtar etter, anar, prøver å sjå i alt og alle rundt oss ...

Ein god ven frå barndom, kanskje nokon blant dine nære, ei søster eller ein bror som du hadde eller har, som du titt hugsar på, blir avgjerande for vandringa og orda sidan. Ein god relasjon blir som ein bror som lever i tanken, i draumen, blir med i daglege gjeremål, på reiser i sumartid og i einsame vinterkveldar. Kanskje ber vi alle med oss ein bror med sterke jordnære og himmelske kvalitetar, ein bror som er vanskeleg å gripa, forstå, men som vi lengtar etter, anar, prøver å sjå i alt og alle rundt oss.


«I denne boken blir dagligdagse gjøremål og relasjoner mellom mennesker til vakker poesi.»
- Janneke Greve, bibliotekar


«Ord som roper og bråker, undrar og beundrar, leikar og likar seg ilag - som brør. Forunderleg kor dei lagar liv og slit, desse orda …»
- Harry Valderhaug, politikar og tidlegare ordførar


«Freds dikt er både innfølende og virkelighetsnære – ord som flyter fritt fra sinnet, som man kan føle seg hjemme i, som om de kunne vært ens egne tanker.»
- Silvia Sørhagen, kunstner


Fred Arne Andersen (f. 1969), cand. med. frå Universitetet i Bergen, jobbar på sjukehus, har saman med familie, i kortare og lengre periodar, budd og virka i Afrika og Midtausten. Gjennom omskifte i livet har han gripe til poesien. Ei tidlegare diktsamling, Dine Augo, vart til bok i 2024.

 

BOKFAKTA:

Tittel: Broren

Forfatter: Fred Arne Andersen

ISBN: 9788283984712

Format: 13 x 20

Antall sider: 85

Innbinding: innbundet

Utsalgspris kr 329.00

 

Mai Britt Hareide

Nyheter

Ein pensjonist med diktarånd

Ein pensjonist med diktarånd

Lysta til å skrive har vore der så ...

Song i det små

Song i det små

For Inga Robøle Hegge er livet sjølv ...

Diktene til Holien vokste i hagen

Diktene til Holien vokste i hagen

Etter en oppfordring eller to fra Facebook-følgere ...

Lytter vi til ungdommen?

Lytter vi til ungdommen?

Helen Lid Furu er aktuell med romanen De ...

En hyllest til kvinner

En hyllest til kvinner

Kvinnekraft, kvinnekamp, morskap og migrasjon. ...

Anmeldelser

Bli med inn i Sonderlager Stutthof

Bli med inn i Sonderlager Stutthof

Det kan virke som om krigen 1940-1945 aldri ...

Mer nytt om livet på Grini

Mer nytt om livet på Grini

År om annet er det kommet ut bøker ...

Sett gode ideer ut i livet!

Sett gode ideer ut i livet!

«Når man får en god idé gjelder ...

Kjærlighet og ærlighet

Kjærlighet og ærlighet

De midterste bokstavene i ordet «kjærlighet» ...

Å behandle traumer

Å behandle traumer

KI definerer traumer på denne måten: ...