Linda Olsson: Din godhet

14.01.2012
Linda Olsson: Din godhet
Din godhet

NY BOK: Marion Flint lever alene i et lite hus ved kysten av New Zealand. Hun arbeider deltid som lege i den nærmeste byen. En dag møter hun den lille maorigutten Ika. Det oppstår et uvanlig vennskap mellom den tause guttungen og den eldre kvinnen. Hans blotte nærvær og ikke minst hans spørsmål, vekker minner som hun altfor lenge har unngått.

Marion vender tilbake til barndommen hos morfaren på Åland, en trygg tid som altfor brått ble avbrutt da hun måtte flytte til Stockholm. Hun minnes morens voldsomme ekteskap som ble avsluttet så dramatisk med at begge søsknene ble bortadoptert. De mistet all kontakt – helt til de uventet møttes tretti år senere. Et møte som fikk uante konsekvenser i begges liv.

Linda Olsson har i sine to foregående romaner utforsket nye steder i verden, men hun vender alltid tilbake til sine to hjemland: Sverige og New Zealand. Og i likhet med La meg synge deg stille sanger og Taushetens konsekvenser kjennetegnes Din godhet av en presis og nær fortellerstemme som har grepet og begeistret millioner av lesere verden over.

Linda Olsson (f. 1948) vokste opp i Stockholm der hun studerte jus. Hun flyttet fra Sverige i 1986 og bodde blant annet i England, Kenya, Singapore og Japan. Hun arbeidet for det meste i bank og finans. I 1990 slo hun og familien seg ned i Auckland i New Zealand der hun nå bor. La meg synge deg stille sanger utkom i 2005 og er oversatt til en lang rekke språk. Den kom på norsk i 2008. Hennes andre roman, Taushetens konsekvenser, utkom i 2009.

Redaktør -

Stikkord i denne artikkelen
Din godhet, Linda Olsson,

Nyheter

Espen Sævold utforsker kjærlighetens oppgang og fall i sin debutbok

Espen Sævold utforsker kjærlighetens oppgang ...

I boken Lykksaligheten (av en plutselig død) ...

Bokforbud mot LHBTQI-litteratur sprer seg fra USA til Norden

Bokforbud mot LHBTQI-litteratur sprer seg ...

Et seminar på bokmessen i Gøteborg ...

Lesemilliarden: Grei start

Lesemilliarden: Grei start

Regjeringen ligger nesten 50 millioner bak ...

Når ordene kommer av seg selv

Når ordene kommer av seg selv

Liv Rønnaug Kråkevik Åberg ...

Identitetspolitikkens død levende debattert

Identitetspolitikkens død levende debatt...

Under årets bokmesse i Gøteborg ...

Anmeldelser

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

År om annet kommer det fremdeles bøker ...

Rapport fra 10 år av pater Kjell. A. Pollestads spennende liv i og utenfor Den katolske kirke.

Rapport fra 10 år av pater Kjell. A. Pollestads ...

Jeg har aldri hatt den utsøkte glede ...

Ole Paus forteller om sitt liv

Ole Paus forteller om sitt liv

Forsiktig og ydmykt bør leseren begynne ...

Narsissistens hemmelighet

Narsissistens hemmelighet

Det kan hende at boken «Den Fabelaktige Narsissisten» ...

Inn i konteksten med  Gunnar Sønsteby

Inn i konteksten med Gunnar Sønsteby

Det var med ungdommelig spenning og sann ...