Smått om zen

07.03.2017
Smått om zen
Karl Lindqvist Bergstrand
Anthoni Turgay Backe

– Jeg er en buddhist, globetrotter og brite bosatt i Norge, forteller Anthoni T. Backe. Etter å ha flyttet fra London til Norge som niåring har han reist land og strand rundt, i over 50 land – og har blant annet tilbrakt ett år i Peru og ett i India. Nå er han aktuell med boka «Smått om zen».

Zen og buddhisme

– Målgruppene for boka er folk som er nysgjerrige på zen og for individer som allerede er buddhister, sier forfatteren, og fortsetter: Boka begynte som en semesteroppgave på Nansenskolen og utviklet seg videre til å bli en diktsamling. Zen har i flere tiår vært noe som har opptatt meg.

– Diktene kom relativt raskt, hovedsakelig over perioden høsten 2014 og våren 2015. De er ikke dikt i vanlig forstand, men mer en blanding med visdomsord.

Ønsker å gi kunnskap om zen

– Budskapet i boka er å gi folk et innblikk i zenbuddhisme. Boka skiller seg ut blant andre diktbøker i og med at sjangeren så å si er ny i Norge. Den er mer vanlig i andre kulturer, forklarer Backe, og nevner eksempler som Rumi, Ryokan, Thich Nhat Hanh.

– Smått om zen er en frittstående bok, men samtidig en naturlig videreføring av novellesamlingen Om og zen. Der Om og zen var skjønnlitterær er denne mer personlig.

– Jeg håper med Smått om zen å gjøre folk enda mer interessert i zen – og samtidig gi dem en viss kunnskap om emnet, avslutter han.

Tao utfyller
zen, zen
omfavner
tao
Dåren
Laotse
var en vis
mann, Buddha
et reinkarnert
dyr

Svein Kåre Gunnarson

Nyheter

Spotify vil gjøre lydboken til en del av hverdagslyttingen

Spotify vil gjøre lydboken til en del av ...

Spotify satser på at lydbøker ikke ...

Far og sønn på samme lag

Far og sønn på samme lag

Emil Jacobsen (10) er fersk debutant, mens ...

Folkopplysning er demokratiets treningsrom

Folkopplysning er demokratiets treningsr...

Demokratiet overlever ikke av seg selv. Det ...

Når boken selv blir fortellingen

Når boken selv blir fortellingen

På Bokmessen i Göteborg ble bildeboken ...

Historien går ikke i rett linje

Historien går ikke i rett linje

«Vi er ikke tog. Vi reiser ikke fra punkt ...

Anmeldelser

Etterkommernes arvesynd

Etterkommernes arvesynd

«Etterkommerne – skam, hat og utestengelse» ...

«Lyset over Krokskogen» - reflekterer over livets viktigste veikryss - avskjedens

«Lyset over Krokskogen» - reflekterer over ...

Trine-Lise Rygh er nå ute med en ny ...

En vaskeekte politimann om den mentale beredskap

En vaskeekte politimann om den mentale b...

Det er utrolig interessant. En vaskeekte ...

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Man skal ikke ha gått så mange ...

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp? ...