Livets berg- og dalbane

27.01.2022
Livets berg- og dalbane
Lyrikkforlaget
Merete Flaten

– Jeg skriver for alle som våger å leve livet, på godt og vondt, sier Merete Flaten, som debuterer med diktsamlingen En gang i livet på Lyrikkforlaget.

– Boken tar for seg livets berg- og dalbane, på godt og vondt. Den byr på det gode, gjennom opplevelser og tanker. Det å verdsette alt det vakre rundt oss, snu negativt til positivt, våge å være sårbar, leve i nuet, nettopp fordi tiden vi har er så verdifull. Den byr på det såre og vonde som vi alle kan oppleve gjennom tap, motgang og utfordringer, forteller Flaten.

Hun er mamma til to voksne gutter og bestemor til lille Noah. Sammen med samboeren har hun to hunder og en katt.

 

– Ideèn til å samle et knippe av mine dikt i en diktsamling, har langsomt vokst fram den senere tid. Men jeg har alltid skrevet. Det er en av mine store hobbyer, smiler forfatterspiren.

Inspirasjonen til diktene er hentet fra eget liv og andres liv.

– Jeg lar meg lett rive med av øyeblikket, medgir Flaten, som beskriver debutboken som dønn ærlig og naken i sin sårbarhet, der den tar leseren med på en reise gjennom livet.

– Boken kan være til inspirasjon for mange som ikke helt har klart å sette ord på det de føler. I tekstene mine kan de lett kjenne seg igjen i opplevelser, erfaringer og handlinger.

 

Så er spørsmålet om Merete Flaten har mer å by på? Kan vi håpe på en oppfølger?

– Ja, det er ikke tomt, dette arkivet. Og jeg er fortsatt meg. Så det er slett ikke utenkelig at det kommer en oppfølger. Og kanskje jeg da vil vise nye sider av Merete, smiler den livsglade 53-åringen.

Mai Britt Hareide

Nyheter

Ein pensjonist med diktarånd

Ein pensjonist med diktarånd

Lysta til å skrive har vore der så ...

Song i det små

Song i det små

For Inga Robøle Hegge er livet sjølv ...

Diktene til Holien vokste i hagen

Diktene til Holien vokste i hagen

Etter en oppfordring eller to fra Facebook-følgere ...

Lytter vi til ungdommen?

Lytter vi til ungdommen?

Helen Lid Furu er aktuell med romanen De ...

En hyllest til kvinner

En hyllest til kvinner

Kvinnekraft, kvinnekamp, morskap og migrasjon. ...

Anmeldelser

Sett gode ideer ut i livet!

Sett gode ideer ut i livet!

«Når man får en god idé gjelder ...

Kjærlighet og ærlighet

Kjærlighet og ærlighet

De midterste bokstavene i ordet «kjærlighet» ...

Å behandle traumer

Å behandle traumer

KI definerer traumer på denne måten: ...

Kvinnene i Ravensbrück

Kvinnene i Ravensbrück

Under krigen satt 104 norske kvinner fengslet ...

Hva er en god politimann?

Hva er en god politimann?

«Gode politifolk – en profesjonsetikk for ...