Den lille moskusen Frank

11.06.2012
Den lille moskusen Frank
Laila Dyrendahl

Laila Dyrendahl (38) mente det var skrevet mange barnebøker med mus, rotter og andre dyr som hovedpersoner. Moskus-helter var det derimot smått med. Det var før hun skrev «Moskus Frank blir kidnappet».

Historien om Frank, verdens minste moskusokse, som blir utstøtt fra flokken og kidnappet av skumle banditter for å vises fram på sirkus, har også en moral som leserne kan ta med seg.
-Målet var å si at man kan komme seg fram i verden selv om man ikke er perfekt. Frank skiller seg ut ved å være veldig liten, men det kan være andre ting som gjør at man ikke er perfekt i utgangspunktet. Alle kan ikke være vakre prinser eller prinsesser, sier Laila Dyrendahl.


Klar som tiåring
Allerede som tiåring var Laila Dyrendahl klar på at hun skulle bli forfatter en gang. Siden den gang har hun både lest og skrevet mye.
-Jeg har lest tusenvis av bøker, og lært mye av det. Etter hvert har skrivingen tatt over og blitt en større del av livet enn lesingen. Jeg har en datter på tre år, og hun får en søster om noen måneder, så jeg skriver stort sett for barn. Men jeg har også lyst og ideer til å skrive for voksne en gang, sier Dyrendahl.
Laila Dyrendahl er opprinnelig fra Malm i Nord-Trøndelag, men har bodd mange år på Østlandet. Hun er sosionom, og arbeider i dag som spesialterapeut i psykiatritjenesten i Ski kommune. Hun har hatt samme jobben, og stort sett hjulpet de samme brukerne, i mer enn ti år.


Vil skrive mer
Laila Dyrendahl debuterer som forfatter med «Moskus Frank blir kidnappet», men hun slår allerede fast at det blir flere bøker fra hennes hånd.
-Jeg har snart skrevet ferdig en bokserie for barn mellom 2 og 4 år, og har mange ideer, mange halvferdige ting og noen som er mer eller mindre ferdige. Jeg har alltid likt å skrive, men jeg merker at jeg har fått mer guts, og jobber mer motivert og målretta, etter at jeg har gitt ut den første boka, sier hun.
Debutboka om moskusen Frank, slutter med følgende setning: «Men først måtte han samle krefter til neste eventyr …».
-Nei, jeg er ikke ferdig med moskus Frank. Det blir i alle fall en bok til – kanskje to, slår hun fast.
«Moskus Frank blir kidnappet» er skrevet for barn i alderen 5-12 år. Dyrendahl har fått gode tilbakemeldinger.
-Barna synes det er en spennende historie, sier bokdebutanten.

Magnar Riveland

Stikkord i denne artikkelen
Laila Dyrendahl,

Nyheter

Lesemilliarden: Grei start

Lesemilliarden: Grei start

Regjeringen ligger nesten 50 millioner bak ...

Når ordene kommer av seg selv

Når ordene kommer av seg selv

Liv Rønnaug Kråkevik Åberg ...

Identitetspolitikkens død levende debattert

Identitetspolitikkens død levende debatt...

Under årets bokmesse i Gøteborg ...

Feiret sin første diktsamling

Feiret sin første diktsamling

Forfatter Kristin Grankvist feiret lanseringen ...

Fra indre mørke til poetisk lys

Fra indre mørke til poetisk lys

Med en oppvekst i Oslo og en langvarig interesse ...

Anmeldelser

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

År om annet kommer det fremdeles bøker ...

Rapport fra 10 år av pater Kjell. A. Pollestads spennende liv i og utenfor Den katolske kirke.

Rapport fra 10 år av pater Kjell. A. Pollestads ...

Jeg har aldri hatt den utsøkte glede ...

Ole Paus forteller om sitt liv

Ole Paus forteller om sitt liv

Forsiktig og ydmykt bør leseren begynne ...

Narsissistens hemmelighet

Narsissistens hemmelighet

Det kan hende at boken «Den Fabelaktige Narsissisten» ...

Inn i konteksten med  Gunnar Sønsteby

Inn i konteksten med Gunnar Sønsteby

Det var med ungdommelig spenning og sann ...