Privat
«Har du skiftet huset? Kom deg ut av truse! Skynd deg nå, er gymtøyet på?» Slik lyder en av morgenscenene i Anne Katrin Fikkes nye diktsamling, der hverdagens kaos møter dinosaurer, droner og troll. Om få uker lander boken i bokhandlene, og både lærere og foreldre kan glede seg.
«Har du skiftet huset? Kom deg ut av truse! Skynd deg nå, er gymtøyet på?» Slik lyder en av morgenscenene i Anne Katrin Fikkes nye diktsamling, der hverdagens kaos møter dinosaurer, droner og troll. Om få uker lander boken i bokhandlene, og både lærere og foreldre kan glede seg.
Fra sommerregn til dinosaurregn
Fikke er lærer, skolebibliotekar og trebarnsmor bosatt i Bergen, med tekster i antologier fra Skriveakademiet og Kraftverk fra før av. Nå debuterer hun med sin første bok, og det er en sommer med mye regn i Bergen som har gitt den navn. Forfatteren lot seg inspirere av uttrykket «det regner hunder og katter» og begynte å fundere over hvilke andre dyr som kunne tenkes å falle fra himmelen.
– Dinosaurer var både morsomt og litt absurd, og dermed ble det «Det regner dinosaurer», forteller Fikke.
Boken gis ut på Lyrikkforlaget 7. oktober og er en samling dikt for barn fra 6 til 9 år.
Kaoset du kjenner igjen
Diktene tar utgangspunkt i det aller mest gjenkjennelige fra barns hverdag: morgener der man er sent ute, matpakker som ikke blir funnet, Minecraft og skoleveien. Innimellom dukker det også opp dinosaurer, romvesener og troll, slik at det trygge og hverdagslige hele tiden har fantasien like i nærheten.
Diktet «Slokk matpakka og ta med lyset» har sitt utspring i en scene mange kjenner seg igjen i.
– Det er inspirert av den følelsen man kan ha når man har dårlig tid om morgenen, ikke finner tingene sine og blir stresset. Da kan man begynne å stokke om på ordene, sier Fikke.
Også diktet «Legomenn i min hånd» springer ut av en konkret opplevelse, denne gangen fra utsiktspunktet Fløyen i Bergen.
– Jeg så ned på byen og alle de små menneskene og bilene, som så ut som legoklosser. Jeg følte meg nesten som et stort troll, forteller hun.
Nøkkelen til leseglede
Fikke har bakgrunn fra skolen, der hun i mange år har vært opptatt av tekster som treffer barn som faller litt utenfor. Diktformen er ikke tilfeldig valgt. Rim, rytme og gjentakelser kan gjøre lesingen lettere for barn som er i ferd med å knekke lesekoden, eller som har språkvansker.
Det bekrefter lærer, spesialpedagog og logoped Inghild Tinjar Grønås Haugland, som har lest boken med et fagblikk.
– Diktformen er magisk for barn med språkvansker, både i sin rytme, flyt, gjentakelse og lydlike ord. Dette er en bok med et variert og spennende univers hvor man kan leke videre med ord og begreper. Den egner seg både til høytlesning i barnehage og skole, og til egenlesing for dem som har eller er i ferd med å knekke lesekoden, sier Tinjar Grønås Haugland.
Litteraturkritiker og lektor Petra J. Helgesen trekker fram den samme kombinasjonen av lek og læring.
– «Det regner dinosaurer» kombinerer lek og pedagogikk på en måte som inviterer til både kos og læring, sier Helgesen.
Til bruk i klasserommet og på sengekanten
Fikke har flere konkrete forslag til hvordan boken kan brukes i klasserommet. Diktene kan for eksempel danne utgangspunkt for at elevene selv lager egne rim, eller for samtaler om familie, vennskap og fellesskap. Etter diktet som gir boken tittelen, kan barna finne på hvilke andre dyr som kunne tenkes å regne ned fra himmelen.
For foreldre som leser høyt hjemme, håper Fikke først og fremst at boken skal oppleves som moro, ikke som lekser.
– Jeg håper boken kan hjelpe barn med å lytte ut lyder i ordene og bli mer bevisste på språk, bokstaver og ord. Samtidig skal det ikke føles som øving. Jeg håper det først og fremst føles morsomt, sier Fikke.
Mer i vente
Fikke forteller at hun har mange flere tekster liggende på lager og trekker fram en barnebok om et fremmedspråklig barn i barnehagen som noe hun gjerne vil jobbe videre med.
– Jeg har absolutt lyst til å skrive mer, sier hun.
Inntil videre kan lesere glede seg til at dinosaurene lander i bokhandlene 7. oktober.
Marie B. Gulbrandsen