Til den det måtte angå

02.07.2014
Til den det måtte angå
Vigdis Maria Tjørhom

Selv de små ting i livet går det an å tenke noe om.Ideen er vel noe jeg fikk for mange år siden, men egentlig trodde jeg ikke at det jeg skrev var bra nok til at det kunne bli utgitt noen gang. Den som sier dette, er Vigdis Maria Tjørhom.

Selv de små ting i livet går det an å tenke noe om.

Ideen er vel noe jeg fikk for mange år siden, men egentlig trodde jeg ikke at det jeg skrev var bra nok til at det kunne bli utgitt noen gang.

Den som sier dette, er Vigdis Maria Tjørhom, f. 1953. Hun kommer opprinnelig fra Sirdal, men har i mange år bodd i Stavanger. Små tekster har hun skrevet i mange år, men ikke gitt ut noe tidligere. Hun arbeider som psykiatrisk sykepleier. Ellers er hun en ivrig korsanger og uglesamler. I russeavisen fra Bryne Gymnas fra 1972 står det å lese om henne: Fremtidsmål er å gi ut en diktsamling og å finne en god mann. I 2014 er begge disse målene nådd!

Jeg ble oppmuntret av folk som leste det jeg skrev og da tenkte jeg at det kanskje kunne være interessant for andre å lese likevel. Og det jeg vil med den er vel at leseren skal stoppe opp og tenke litt over det som blir lest, kanskje gjenkjenne noe av egne tanker og refleksjoner, og tenke litt videre.

Jeg har ikke noen definert målgruppe, det jeg skriver kan angå alle, derav også tittelen. Prosjektet er blitt til over flere år, men mest de senere to – tre årene. Boken handler om livet, eller iallfall enkelte aspekter av det, ting som har dukket opp i tankene underveis. Så selve skriveprosessen har vært en ujevn prosess, fortsetter hun.

Dette diktet mener jeg er representativt for samlingen min:

Barndommens mann var stor og sterk

Snakka med høg stemme

Bestemte over kvinner og barn

Hadde alltid rett

 

Tenk ikkje meir på han

For han fins ikkje

 

Vigdis karakteriserer seg selv som en godt voksen dame som har jobbet som psykiatrisk sykepleier i mange år. Flyttet fra Sirdal til Stavanger, der hun ble værende. Hun har familie, barn og barnebarn. Hun har alltid likt å skrive, og å lese det andre har skrevet. Utenom synger hun i kor og har stor glede av det.

Hun er en ivrig samler av ugler i alle størrelser og fasonger, og samlingen teller nå over tusen eksemplarer av denne vakre fuglen, i forskjellige utgaver.

Det er spennende å prøve seg på en ny arena i voksen alder, men som vi vet er det aldri for sent, og det kan lett gå godt. Jeg håper selvsagt at flest mulig skaffer seg boka, leser den og liker den, ikke minst! I så tilfelle skriver jeg gjerne en bok til, avslutter hun.

Carsten Flo

Nyheter

Ein pensjonist med diktarånd

Ein pensjonist med diktarånd

Lysta til å skrive har vore der så ...

Song i det små

Song i det små

For Inga Robøle Hegge er livet sjølv ...

Diktene til Holien vokste i hagen

Diktene til Holien vokste i hagen

Etter en oppfordring eller to fra Facebook-følgere ...

Lytter vi til ungdommen?

Lytter vi til ungdommen?

Helen Lid Furu er aktuell med romanen De ...

En hyllest til kvinner

En hyllest til kvinner

Kvinnekraft, kvinnekamp, morskap og migrasjon. ...

Anmeldelser

Mer nytt om livet på Grini

Mer nytt om livet på Grini

År om annet er det kommet ut bøker ...

Sett gode ideer ut i livet!

Sett gode ideer ut i livet!

«Når man får en god idé gjelder ...

Kjærlighet og ærlighet

Kjærlighet og ærlighet

De midterste bokstavene i ordet «kjærlighet» ...

Å behandle traumer

Å behandle traumer

KI definerer traumer på denne måten: ...

Kvinnene i Ravensbrück

Kvinnene i Ravensbrück

Under krigen satt 104 norske kvinner fengslet ...