Speid etter løsningene

24.07.2017

Jeg tror vi mennesker er opptatt av skyld fordi vi trenger et sted å plassere det som er galt og urett; ikke bare inne i oss, men også de feil og overtramp som skjer oss i dagliglivet.

”Det er din skyld!” sier vi ofte. Det kan være både rett og riktig, men det spørs om det å lete etter skyld ved enhver anledning er så smart?

Jeg tror – og dette mener jeg veldig alvorlig – det er viktigere og mer nyttig for alle å lete etter løsninger enn å grave seg ned i feil, problemer og skyld. Skyld og skyldfølelse kan du ikke bruke til noe, men løsningene kan du bruke til å gå videre.

Hvis en du kjenner – eller du selv – har gjort noe galt, så plassér ansvaret der det hører hjemme. Det å ydmyke seg selv eller andre på bakgrunn av en misère, er ofte svært ødeleggende.

Det finnes mennesker som bærer på så mye skyld og skam at de ikke klarer å gå oppreist. Du kan av og til se det på dem. De går der duknakket og med krum rygg. Det er vanskelig å rette seg opp. De tar på seg alt, og jo mer, jo bedre.

Rent menneskelig må det være viktigere å finne løsninger på problemene fremfor å skape skyldbetyngede mennesker.

Hvorfor? Fordi vi alle er mennesker som er avhengige av både forståelse og tilgivelse for å leve videre – med rak rygg. Vi er alle født med feil og mangler, og det må vi leve med enten vi vil eller ikke. Da er det viktigere å speide etter løsningene – og ikke etter feil og skyld.

Jørn-Kr. Jørgensen

Nyheter

Professor ble poet

Professor ble poet

Hun har undervist generasjoner av legestudenter ...

Lytt etter den kvite lyden

Lytt etter den kvite lyden

Lenge hamna dikta i skrivebordsskuffen. No ...

– Jeg har med egne øyne sett det

– Jeg har med egne øyne sett det

I 26 år har Ole André Lie arbeidet tett ...

Ein pensjonist med diktarånd

Ein pensjonist med diktarånd

Lysta til å skrive har vore der så ...

Song i det små

Song i det små

For Inga Robøle Hegge er livet sjølv ...

Anmeldelser

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Man skal ikke ha gått så mange ...

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp? ...

«Tre i én»

«Tre i én»

Prost og sokneprest Trond Bakkevigs bok «Treenigheten» ...

Narsissisme – er det en folkesykdom?

Narsissisme – er det en folkesykdom?

Det er kanskje grunn til å reise spørsmålet ...

Tilbake til  Auschwitz-Birkenau

Tilbake til Auschwitz-Birkenau

Boken «Auschwitz» som kom i sommer inneholder ...