Politiprofiler - Bind III

18.03.2025
Politiprofiler - Bind III
Forlagshuset Commentum
Jørn-Kr. Jørgensen

«Norsk politihistorie er fremfor alt preget av mennesker. I Bind III av Politiprofiler presenterer Jørn-Kr. Jørgensen noen av de politifolkene som var med på å bære arven videre.»

Jørn-Kr. Jørgensen: POLITIPROFILER - BIND III

Politihistorien består i hovedsak av tre elementer: menneskene, hendelsene og utfallet. I denne boken møter vi menneskene. Foruten politifolk blir vi kjent med to som ikke arbeidet innen politietaten, nemlig redaksjonssekretær Odd Bergfald i Aftenposten og professor Jon Lundevall ved Rettsmedisinsk institutt. Førstnevnte var «kriminalsjef» i sin avdeling og visste det meste som var verdt å vite om politi, jus og rettspleie, mens Lundevall representerte det sakkyndige når det kom til obduksjoner og dess like.


Det er sjelden man får et innblikk i hvem politifolkene egentlig var. Det er sakene som teller minst, men gjennom Bind I, II og III er politifolk over store deler av Norge presentert. Dette som gir oss et helt spesielt innblikk i politihistorien.


«Politihistorien er en arena for viktig læring. Jørgensen skriver om politifolks tjeneste og bakgrunn og bringer på den måten historie og erfaring frem til vår tid.» - Tidl. politidirektør Ingelin Killengreen

 

«Politiet har opp gjennom årene blitt formet av menneskene bak uniformen. Denne boken gir oss et spennende innblikk i hvem noen av disse menneskene var.» - Unn Alma Skatvold, leder, Politiets Fellesforbund

 

Jørn-Kr. Jørgensen arbeidet 38 år i Oslo politidistrikts Stab for kommunikasjon som seniorrådgiver og redaktør. Hele tiden hadde han også ansvaret for politidistriktets historie. På bakgrunn av dette kom han til å interessere seg for mennesket i politiuniformen. Det er et knippe av disse han presenterer i bokserien Politiprofiler. Jørgensen har skrevet flere bøker om politiet; bl.a. den store boken om hovedpolitistasjonen Møllergaten 19, «Trøster og tyrann», i tillegg til flere andre bøker. Han er redaktør av magasinet «Politipensjonisten» og av Norsk Politihistorisk Årbok. Jørgensen bor i Oslo.

 

BOKFAKTA:

Tittel: Politiprofiler - bind III

Forfatter: Jørn-Kr. Jørgensen

ISBN: 9788284163871

Format: 15 x 21

Antall sider: 240

Innbinding: heftet

Utsalgspris kr 379.00

 

Mai Britt Hareide

Nyheter

Spotify vil gjøre lydboken til en del av hverdagslyttingen

Spotify vil gjøre lydboken til en del av ...

Spotify satser på at lydbøker ikke ...

Far og sønn på samme lag

Far og sønn på samme lag

Emil Jacobsen (10) er fersk debutant, mens ...

Folkopplysning er demokratiets treningsrom

Folkopplysning er demokratiets treningsr...

Demokratiet overlever ikke av seg selv. Det ...

Når boken selv blir fortellingen

Når boken selv blir fortellingen

På Bokmessen i Göteborg ble bildeboken ...

Historien går ikke i rett linje

Historien går ikke i rett linje

«Vi er ikke tog. Vi reiser ikke fra punkt ...

Anmeldelser

Etterkommernes arvesynd

Etterkommernes arvesynd

«Etterkommerne – skam, hat og utestengelse» ...

«Lyset over Krokskogen» - reflekterer over livets viktigste veikryss - avskjedens

«Lyset over Krokskogen» - reflekterer over ...

Trine-Lise Rygh er nå ute med en ny ...

En vaskeekte politimann om den mentale beredskap

En vaskeekte politimann om den mentale b...

Det er utrolig interessant. En vaskeekte ...

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Man skal ikke ha gått så mange ...

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp? ...