Charlie Chaplin - en biografi av Peter Ackroyd

12.10.2014
Charlie Chaplin - en biografi av Peter Ackroyd
Charlie Chaplin

I år er det 125 år siden Charlie Chaplin (1889-1977) ble født, og hundre år siden han spilte inn sin første film. Chaplin var filmlerretets aller første ikon og er fremdeles et av de mest gjenkjennelige ansiktene Hollywood har gitt oss.

Men hvem var mannen bak den lille barten, regissøren bak kameraet og skuespilleren som ga oss Landstrykeren, Gullfeber, Moderne tider og Diktatoren?

I Peter Ackroyds biografi rettes søkelyset mot Chaplins liv såvel som hans filmkarriere - fra den beskjedne begynnelsen i music halls til mottakelsen av en æres-Oscar, fra de glamorøse årene da han personifiserte filmmediet til 1940-årenes skandaler, den politiske heksejakten i McCarthy-perioden i 1950-årene og den endelige eksiltilværelsen i Sveits. Ackroyds mesterlige biografi byr på nye avsløringer om mannen som i sin tid var klodens mest berømte person.

«I denne beundringsverdig konsise og stemningsmettede biografien fremviser Ackroyd Chaplins mange menneskelige svakheter, men gir oss samtidig et levende bilde av hva som gjorde ham til et geni.»
- The Telegraph

Peter Ackroyd (f. 1949) har skrevet biografier om bl.a. Ezra Pound, T.S. Eliot, Charles Dickens og William Shakespeare, samt om byen London og elven Themsen. Ackroyd har mottatt en rekke priser og utmerkelser, og er kommandør av Den britiske imperieorden.

Anna Hovhannisyan

Gallery

Charlie Chaplin

Nyheter

Bokforbud mot LHBTQI-litteratur sprer seg fra USA til Norden

Bokforbud mot LHBTQI-litteratur sprer seg ...

Et seminar på bokmessen i Gøteborg ...

Lesemilliarden: Grei start

Lesemilliarden: Grei start

Regjeringen ligger nesten 50 millioner bak ...

Når ordene kommer av seg selv

Når ordene kommer av seg selv

Liv Rønnaug Kråkevik Åberg ...

Identitetspolitikkens død levende debattert

Identitetspolitikkens død levende debatt...

Under årets bokmesse i Gøteborg ...

Feiret sin første diktsamling

Feiret sin første diktsamling

Forfatter Kristin Grankvist feiret lanseringen ...

Anmeldelser

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

År om annet kommer det fremdeles bøker ...

Rapport fra 10 år av pater Kjell. A. Pollestads spennende liv i og utenfor Den katolske kirke.

Rapport fra 10 år av pater Kjell. A. Pollestads ...

Jeg har aldri hatt den utsøkte glede ...

Ole Paus forteller om sitt liv

Ole Paus forteller om sitt liv

Forsiktig og ydmykt bør leseren begynne ...

Narsissistens hemmelighet

Narsissistens hemmelighet

Det kan hende at boken «Den Fabelaktige Narsissisten» ...

Inn i konteksten med  Gunnar Sønsteby

Inn i konteksten med Gunnar Sønsteby

Det var med ungdommelig spenning og sann ...