Balladen om Buffalo Bill og Olai Aslagsson

17.10.2014
Balladen om Buffalo Bill og Olai Aslagsson
Balladen om Buffalo Bill og Olai Aslagsson

Om hundre år er all ting glemt, heter det i et gammelt munnhell. Noe glemmes imidlertid atskillig fortere. Et eksempel er forfatterskapet til Olai Aslagsson (1885-1971). Han ble født i Stavanger, men hadde årelange opphold i USA gjennom tre perioder før han flyttet tilbake til Norge for godt i 1929. I USA knyttet han nære vennskapsbånd med Willam "Buffalo Bill" Cody. Aslagsson sa ofte at nettopp "Buffalo Bill" hadde vært hans litterære inspirator og fødselshjelper.

Olai Aslagsson har en svært spesiell plass i det norske litterære landskap. Som forfatter var han mye mer kjent og lest på bortebane enn han var på hjemmebane. Hans første roman ble publisert i USA før den ble oversatt og gitt ut i norsk utgave. Aslagssons senere bøker er alle blitt oversatt til flere fremmede språk.

Olai Abrahamsen vokste opp i en familie hvor to av hans søsken også valgte en kunstnerisk karriere. Emil Abrahamsen omtales ofte som "den siste jærmaler", mens Peter Sigurth turnerte i hele Skandinavia med sin teatertrupp og med egne diktopplesninger.

Engwall Pahr-Iversen er født i 1944 og tok eksamen ved det første kullet ved Norsk Journalisthøgskole i 1966. Siden har han vært knyttet til ulike typer media og innehatt ulike redaksjonelle funksjoner. Han var blant annet ansvarlig redaktør i Vestfold Arbeiderblad fra 1973-78 og i Rogalands Avis fra 1978-90. Han har også vært tilknyttet NRK som programleder. Pahr-Iversen har mottatt flere stipendier og hatt flere studie-opphold i USA. Han har vært foreleser ved nordiske medie-kongresser og skrevet en rekke bøker med lokalhistorisk utgangspunkt.

Tittel: Balladen om Buffalo Bill og Olai Aslagsson
Forfatter: Engwall Pahr-Iversen
ISBN: 9788282332583
Format: 15x21 cm
Innbundet

Anna Hovhannisyan

Nyheter

Professor ble poet

Professor ble poet

Hun har undervist generasjoner av legestudenter ...

Lytt etter den kvite lyden

Lytt etter den kvite lyden

Lenge hamna dikta i skrivebordsskuffen. No ...

– Jeg har med egne øyne sett det

– Jeg har med egne øyne sett det

I 26 år har Ole André Lie arbeidet tett ...

Ein pensjonist med diktarånd

Ein pensjonist med diktarånd

Lysta til å skrive har vore der så ...

Song i det små

Song i det små

For Inga Robøle Hegge er livet sjølv ...

Anmeldelser

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp? ...

«Tre i én»

«Tre i én»

Prost og sokneprest Trond Bakkevigs bok «Treenigheten» ...

Narsissisme – er det en folkesykdom?

Narsissisme – er det en folkesykdom?

Det er kanskje grunn til å reise spørsmålet ...

Tilbake til  Auschwitz-Birkenau

Tilbake til Auschwitz-Birkenau

Boken «Auschwitz» som kom i sommer inneholder ...

Bli med inn i Sonderlager Stutthof

Bli med inn i Sonderlager Stutthof

Det kan virke som om krigen 1940-1945 aldri ...