Petter Gottschalk: Hvitsnippkriminalitet og samfunnsansvar

07.02.2012
Petter Gottschalk: Hvitsnippkriminalitet og samfunnsansvar
Hvitsnippkriminalitet og samfunnsansvar

NY BOK: Næringslivsledere liker å stå frem som samfunnsengasjerte og ansvarlige. Men det toppledere sier og hva de faktisk gjør, henger ikke alltid sammen. Samfunnsansvar brukes ofte som et verktøy for å bygge bedriftens omdømme.

Gottschalk viser at bedrifter som rammes av hvitsnippkriminalitet ofte er mer opptatt av å redde sitt eget rykte enn å oppklare og rydde opp i ulovlige forhold. Norske myndigheter har tydelig markert næringslivets samfunnsansvar: Toppledere og ressurspersoner som advokater og revisorer skal ta hensyn til samfunnets beste i sine analyser og handlinger. Gottschalk spør om hva som skjer når personer i lederposisjoner gjør stikk motsatt og misbruker stillingene sine til egen eller bedriftens vinning. Forfatteren drøfter vekselvirkninger mellom samfunn og bedrifter, og gir en rekke eksempler på domfelte hvitsnippkriminelle i Norge de siste årene.

Et helt kapittel er viet til å vise koblingen mellom hvitsnippkriminalitet og samfunnsansvar i en sak mellom Gjensidige og Hells Angels.

Petter Gottschalk er utdannet siviløkonom fra Tyskland med mastergrad fra USA og doktorgrad fra Storbritannia. Han har vært administrerende direktør i ABB Datakabel, Statens kantiner, Norsk Regnesentral og Norsk Informasjonsteknologi. Han har forelest ved Politihøgskolen og vært professor ved institutt for ledelse og organisasjon ved Handelshøyskolen BI.

Anna Hovhannisyan

Nyheter

Dikt på norsk og arabisk

Dikt på norsk og arabisk

Roula Hourani forlot Syria på grunn ...

Fann styrken i morgonljoset

Fann styrken i morgonljoset

Mona Lisa Høibø Golebiowska frå ...

– Kjærligheten er ikke alltid enkel eller fornuftig

– Kjærligheten er ikke alltid enkel eller ...

Hvor langt er vi villige til å gå ...

En konfekteske med dikt

En konfekteske med dikt

Yngve Green har skrevet dikt i årevis, ...

Når søsteren trenger mest, hvem ser da lillebror?

Når søsteren trenger mest, hvem ser da l...

I «Unik. En del av mitt hjerte» er det Koda ...

Anmeldelser

Etterkommernes arvesynd

Etterkommernes arvesynd

«Etterkommerne – skam, hat og utestengelse» ...

«Lyset over Krokskogen» - reflekterer over livets viktigste veikryss - avskjedens

«Lyset over Krokskogen» - reflekterer over ...

Trine-Lise Rygh er nå ute med en ny ...

En vaskeekte politimann om den mentale beredskap

En vaskeekte politimann om den mentale b...

Det er utrolig interessant. En vaskeekte ...

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Man skal ikke ha gått så mange ...

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp? ...