Kjærlighet og ærlighet

20.05.2026
Kjærlighet og ærlighet
Jan Erik Vold
Ikke alle kjærtegn

De midterste bokstavene i ordet «kjærlighet» er «ærlighet». Det kan ikke være uten grunn. Kjærligheten rommer alt; ærligheten likeså. Og begge deler er like viktige.

Kjærlighet er kanskje noe vi alle har skrevet. De fleste er blitt igjen i skrivebordsskuffen, men noen er kommet opp og frem, og leses med både «lengsel og smerte». Slik er det med den samlingen fra Jan Erik Vold som har vært på markedet et års tid. Innholdet er så godt at det fortjener å bli hitsatt.

«Ikke alle kjærtegn» heter boken og refererer seg til et av Volds dikt. Hør bare – dette er virkelig poesi:

IKKE ALLE KJÆRTEGN

Ikke alle kjærtegn 
lykkes. Noen 
går i vasken og 
jeg trekker meg tilbake 
med et fåret 
smil. Men noen 
lykkes.

På sju linjer peker Vold på følelsen vi sitter igjen med når vi ikke lykkes. «Jeg trekker meg tilbake med et fåret smil.»

Dermed er det meste sagt.

Boken inneholder mange av Volds dikt, kjærlighetsdikt som leseren kan lese igjen og igjen og ha stor glede av. Og et fyldig forord av Kaja Schjerven Mollerin er med på å fylle ut det hele.

Jan Erik Vold (født 1939) er en norsk lyriker, oversetter, litteraturskribent og formidler, og en av vårt lands mest produktive. Han bor i Stockholm. Jan Erik Vold var medlem i Profil-kretsen.

Denne boken inneholder mange av Volds kjærlighetsdikt til fornøyelse, glede – og smerte. I kjærligheten ligge det også smerte (hvem vet ikke det?) og denne er like viktig å bearbeide som det gode i opplevelsen. Følelser er aldri lett å hanskes med; særlig ikke når de blir gjengjeldt. Også her gjelder det å være ærlig; først og fremst mot seg selv.

Vold kunne ikke ha skrevet så godt om han ikke var bånn ærlig. Det skinner igjennom for alle som får denne boken mellom hendene. 

Jeg liker denne boken, og jeg anbefaler den til alle som har følelsene sine med seg. Og hvem har ikke det?                                                                       

Jørn-Kr. Jørgensen

Nyheter

Lytter vi til ungdommen?

Lytter vi til ungdommen?

Helen Lid Furu er aktuell med romanen De ...

En hyllest til kvinner

En hyllest til kvinner

Kvinnekraft, kvinnekamp, morskap og migrasjon. ...

Et ungt blikk på verden

Et ungt blikk på verden

Hva skjer når ungdomstidens uro møter ...

Å finne det store i det lille

Å finne det store i det lille

Ventingen. Stillheten. Det som skjer rett ...

Lengselen etter å være skrivende

Lengselen etter å være skrivende

Kristina Dvergsdal debuterer med diktsamlingen ...

Anmeldelser

Kjærlighet og ærlighet

Kjærlighet og ærlighet

De midterste bokstavene i ordet «kjærlighet» ...

Å behandle traumer

Å behandle traumer

KI definerer traumer på denne måten: ...

Kvinnene i Ravensbrück

Kvinnene i Ravensbrück

Under krigen satt 104 norske kvinner fengslet ...

Hva er en god politimann?

Hva er en god politimann?

«Gode politifolk – en profesjonsetikk for ...

Om det å være prest?

Om det å være prest?

Forutsetningen for prestetjenesten ligger ...