Slitne sjeler - levd liv

20.02.2023
Slitne sjeler - levd liv
Lyrikkforlaget
Dag Furuholmen og Jon Magnus

En stor og omfavnende kjærlighet til naturen, livet og menneskene

De har begge på hver sin måte observert sine egne liv – og verden rundt seg.


Dag Furuholmen som lege og psykiater, med menneskers problemer tett innpå gjennom hele yrkeslivet, og nå også selv som kreftpasient.


Jon Magnus som utenriksjournalist i VG gjennom 40 år, med hyppig jobbing i krig, konflikt og naturkatastrofer.
De to 74-åringene har vært venner helt siden skoledagene. I denne felles diktsamlingen har de satt ord på tanker fra sykeseng og søvnløse netter.


DAG FURUHOLMEN
Dag Furuholmen (født i 1948) bor på Nesodden med sin kone Liv Evjan, og har tre sønner. Han har helt siden studietiden i Wien og Oslo vært opptatt av psykiatri, og har jobbet som psykiater for rusmisbrukere på Veksthuset i Oslo, drevet psykologiske treningskurs i en årrekke og de siste tjue årene vært privatpraktiserende psykiater. 

Dag Furuholmen har skrevet «Boka om Veksthuset», «Fellesskapet som metode» om miljøterapi, «Våg Mer» om psykologisk trening, «Mannen – Myter, Løgn & Sannhet» om moderne menns problemer og psyke og
diktsamlingen «Farløse sønner, Menns Liv». Dag har skrevet lyrikk i tjue år. Da han ble kreftsyk av leukemi i 2020 ble poesien en måte å skrive ut tanker og opplevelser på. Diktene er en reiseskildring fra en tung, og til tider livstruende, prosess, men skrivingen virket også som en veiviser videre inn i livet.


JON MAGNUS
Jon Magnus (født i 1948) er bosatt i Drøbak med sin kone Cesilie Tanderø. Han har tre døtre. Han ble pensjonist i 2014, etter over 40 år som utenriksreporter i VG, og med korrespondentopphold i London, New York og Berlin. Jobben som journalist tok ham til nesten 150 land og territorier, med «hyppige opphold i helvete», som han selv uttrykker det. Da tenker han primært på dekning av krig, konflikt, terror og store naturkatastrofer.

Han har tidligere skrevet bøkene «Veien til Karlsvogna», «Etter Karlsvogna – brev fra 1000 stjernekikkere», barneboka «Gamle Gråmann», reportasjeboka «Sommerfuglene i Armero» og «Brevet fra Minnesota – i
skyggen av den amerikanske drømmen». En uendelig rekke av søvnløse netter tvang ham til å bruke penn og papir for å bearbeide vonde tanker og plagsomme minner – for kanskje å få litt hvile. Det ble det prosalyrikk av.

 

BOKFAKTA:

Tittel: Slitne sjeler – levd liv

Forfattere: Dag Furuholmen og Jon Magnus

ISBN: 9788283982985

Format: 13 x 20

Antall sider: 112

Innbinding: innbundet

Utsalgspris: kr 279.00

 

Mai Britt Hareide

Nyheter

Folkopplysning er demokratiets treningsrom

Folkopplysning er demokratiets treningsr...

Demokratiet overlever ikke av seg selv. Det ...

Når boken selv blir fortellingen

Når boken selv blir fortellingen

På Bokmessen i Göteborg ble bildeboken ...

Historien går ikke i rett linje

Historien går ikke i rett linje

«Vi er ikke tog. Vi reiser ikke fra punkt ...

Hun må bare si det …

Hun må bare si det …

Gunn Magdalena Helgesen har alltid vært ...

Barnelitteratur på tvers av språk og kulturer

Barnelitteratur på tvers av språk og kul...

Hva gjør at en bildebok finner lesere ...

Anmeldelser

Etterkommernes arvesynd

Etterkommernes arvesynd

«Etterkommerne – skam, hat og utestengelse» ...

«Lyset over Krokskogen» - reflekterer over livets viktigste veikryss - avskjedens

«Lyset over Krokskogen» - reflekterer over ...

Trine-Lise Rygh er nå ute med en ny ...

En vaskeekte politimann om den mentale beredskap

En vaskeekte politimann om den mentale b...

Det er utrolig interessant. En vaskeekte ...

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Frans av Assisi – en helgen for vår tid?

Man skal ikke ha gått så mange ...

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp?

Er selvhjelpsbøker til god selvhjelp? ...