In Absentia

10.11.2025
In Absentia
Lyrikkforlaget
Ida Mathisen

«In absentia» er et oppgjør med det som har vært, det som er igjen og alle spørsmålstegnene ved reisen videre.

«In absentia: Ida Mathisens dikt roper til oss fra en verden innhyllet i fraværets spøkelsesaktige mysterium. Ja, diktene roper, de sier «nei!», protesterer. Hvorfor? Leseren må lese sakte, våge å være til stede, våge å formulere et svar, en respons. Fravær, nærvær. Og så forstår du det: at ropene kommer fra en verden du allerede kjenner – din egen verden.»
- Leif Høghaug


Ida Mathisen (f. 1996) er oppvokst på Hadeland, og har tidligere studert språk og litteratur i Bergen. Dette er hennes andre diktsamling.


«In absentia er originale og ærlege dikt om eit tidlegare lite omtala tema i poesien. Frå desse tekstane stig det sinne, sorg og smerte – og det på ein måte som rører lesaren på djupaste vis. Bak smerteropa i dikta anast eit vondarta svik. Og i forlenginga av det – skuffelse over at vegane i livet ikkje alltid går slik ein så gjerne hadde villa. Innimellom dei bekmørke og skjerande linjene, finst likevel råd og oppmoding – både til ein sjølv, og til andre som har det vondt på same vis.

 

Kjenner du vinden stryke over armene? Hører du regnet tromme mot ruter? Da lever du da er du her selv om smerten er og syren brenner hull i deg»
- Arne Ruset, forfatter og psykiater

 

BOKFAKTA:

In Absentia

Forfatter: Ida Mathisen

ISBN: 9788283985184

Format: 13 x 20

Antall sider: 64

Innbinding: innbundet

Utsalgspris kr 298.00

 

Mai Britt Hareide

Nyheter

Takknemlighet ble den røde tråden

Takknemlighet ble den røde tråden

Terapeuten og meditasjonsinstruktøren ...

Skrev bok på bestilling

Skrev bok på bestilling

Charlotte Konradsdatter Aronsen gir stemme ...

Ljoset skin som sterkast i mørket

Ljoset skin som sterkast i mørket

Den 21 år gamle jærbuen Sondre ...

– Vi består av mange lag

– Vi består av mange lag

Lektor og poet Tora Ytterland Silseth er ...

En annen tilnærming til krig

En annen tilnærming til krig

Glenn-Rudi Skjønberg har seks universitetsgrader ...

Anmeldelser

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

«Fars nei» - om å stå opp for en sak

År om annet kommer det fremdeles bøker ...

Rapport fra 10 år av pater Kjell. A. Pollestads spennende liv i og utenfor Den katolske kirke.

Rapport fra 10 år av pater Kjell. A. Pollestads ...

Jeg har aldri hatt den utsøkte glede ...

Ole Paus forteller om sitt liv

Ole Paus forteller om sitt liv

Forsiktig og ydmykt bør leseren begynne ...

Narsissistens hemmelighet

Narsissistens hemmelighet

Det kan hende at boken «Den Fabelaktige Narsissisten» ...

Inn i konteksten med  Gunnar Sønsteby

Inn i konteksten med Gunnar Sønsteby

Det var med ungdommelig spenning og sann ...